Bankalar müşterilerine kredi veya kredi hizmeti verirken ilk olarak kredi notuna bakmaktadır. Kredi notu düşük olanlar için kredi verme noktasında çekimser, yüksek olanlar için direkt olarak kredi vermektedir. Bahsi geçen not resmi olarak Findeks kredi notu olarak öne çıkmaktadır. Peki Findeks Kredi notu sorgulama nasıl yapılır? Findeks kredi notu nasıl hesaplanır? İşte Findeks kredi notuna dair tüm detaylar…

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks kredi notu sorgulama işlemi 2019 yılı içerisinde olduğumuz şu günlerde çok kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Findeks’in resmi sitesi üzerinden istediğiniz sorgulamayı yapabilirsiniz. Findeks bunun için sizden küçük miktarda ücret almaktadır. Bu ücret karşılığında hem kredi notunuzu görüntüleyebilir, hem geçmişe dönük ödemelerinizi ve kredilerinizi ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Findeks kredi notu sorgulama için Findeks’in resmi sitesi olan findeks.com  adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu adreste direkt olarak karşınıza çıkan T.C. kimlik numarası ve telefon numarası alanlarını doldurduktan sonra sizden 2019 yılı için 6.25 TL ücret kesintisi yapılacaktır.

Bu ücret kesintisi karşılığında ise kredi notunuzun kaç olduğunu, hangi risk grubunda yer aldığınızı, geçmişe dönük ödemelerinizi ve çekmiş olduğunuz kredileri görüntülemenize imkan tanımaktadır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notu hesaplanırken birçok kriter göz önünde bulundurulur. İşte o kriterler…

  • Mevcut Bulunan Borç Durumunuz

Bankalara mevcut olarak bulunan borçlarınız kredi notu hesaplanırken önemli bir yere sahiptir. Kredi notu hesaplaması yapılırken %35’lik bölüm mevcut bulunan borç durumunuzdan belirlenmektedir. Eğer bankalara mevcut borcunuz fazlaysa bu durumda kredi notunuz doğru orantıda düşük olacaktır. Eğer ödenmemiş borcunuz varsa %25’lik bölümde ödenmemiş borcunuzdan kaynaklı düşüş gösterecektir.

  • Çekilen Krediler

Eğer yeni çektiğiniz bir kredi varsa ya da sürekli olarak kredi talebinde bulunuyorsanız kredi notunuzu %11 oranda oluşturan unsur budur. Eğer bunlardan birini yapmışsanız kredi notunuz yine doğru orantıda düşecektir.

  • Diğer Sebepler

Kredi notu hesaplaması yapılırken %9’luk bölümü ise diğer sebepler oluşturmaktadır. Diğer sebepler ise genel sebeplerdir. Bu sebepler yaşınız, evlilik durumunuz, çocuk sayınız, yaptığınız meslek, yan gelirleriniz, öğrenim durumu, yasal takip sayısı, son işte çalışılma süresi gibi maddelerden oluşmaktadır.