KrediHaber24.com https://kredihaber24.com Güncel Ekonomi - Kredi & Banka Haberleri Wed, 20 Feb 2019 17:12:49 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.9 Kredi Neden Çıkmaz? Neler Önemli Ekendir https://kredihaber24.com/kredi-neden-cikmaz-neler-onemli-ekendir-3871.html https://kredihaber24.com/kredi-neden-cikmaz-neler-onemli-ekendir-3871.html#respond Wed, 20 Feb 2019 17:12:49 +0000 https://kredihaber24.com/?p=3871 Mevcut Borç Durumunuz
Bankaların kredi notu puanlamasında önemli ölçüde dikkat ettikleri şeylerin başında, bankalara olan mevcut borçların durumu gelmektedir. Bankalar kredi onaylamalarını, kişinin geliri ile bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının risksiz bir orantıda ilerlemesine dikkat etmektedirler.

Yani bankalara olan borçlarınızı düzenli ödüyor olsanız dahi, borçlarınızın risk grubunda bulunacak kadar çok olması, kredi çıkmama sebepleri arasında önemli yer tutmaktadır. Bankalara olan borç durumunuz, findeks notunuzun belirlenmesinde %35 oranına kadar etki edebilmektedir.

Bankalarla Olan Geçmiş ve Mevcut İlişkileriniz
Her ne kadar geçmişteki ödeme alışkanlıklarının borç bittikten sonra kredi çekmeye etkisi olmadığı düşünülse de, bu düşünce son derece yanlıştır. Bankalar özellikle son 5 yıl içerisindeki ödeme alışkanlıklarınızı, kredi notu puanlamasına dahil etmektedir.

Geçmiş ödeme alışkanlıklarınızın düzenli olmaması kredi notu puanlamasında önemli bir etkenken, mevcut ödemelerinizi düzenli ödeyip ödemediğinizde kredi çekememe sebepleri arasında yine %35’e varan oranlarda pay sahibidir. Özetle bankalara olan borçlarınızı düzensiz ödemek, kredi çıkmıyor neden? Sorusuna verilecek cevaplar arasındadır.

Gelir Beyanı
Bankalardan kredi talebinde bulunurken gelir beyan etmeniz ve bunu, belgelemiş olmanız gerekmektedir. En kolay kredi veren bankalar listesinde yer alan birçok banka gelir belgesi istemiyor olsa da, gerekli görmeleri halinde bu bankalarda sizden gelirinizi belgelemenizi isteyebilmektedir. Bu şartı sağlayamamanız halinde, banka kredi başvurusu talebinize olumsuz yanıt verecektir.

SGK’lı Çalışmıyor Olmak
Bankalarla yeni çalışmaya başladıysanız, bir iş yerinde en azından 3 boyunca çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartı sağlayamamanız durumu da, kredi çekememe nedenleri arasında görülmektedir. ,

Kefillik Durumu
Herhangi bir arkadaşınızın bankalara olan borcuna kefil olmanız ve borcunda düzenli bir şekilde ödenmemesi, kredi çekmeye engel durumlar arasında yer alabilmektedir. Her ne kadar bu faktör tek başına kredi çekmenize engel olmasa da, kredi notunu düşüren faktörler değerlendirilerek, kredi çekememe sebepleri arasında görülebilmektedir.

Kara Listede Olmak
Kredi çıkmıyor neden? Sorusuna verilecek belki de en önemli cevap, kara liste uygulamasıdır. Bankalara olan borçlarınızın ödemesinin fazla sıkıntılı olduğu, taksit ya da diğer borçların uzun süre ödenmeyerek icralık duruma düşmeniz, kara liste olarak tabir edilmektedir. Kara listeye düşerek bankadan kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi taleplerine, bankalar hiçbir şekilde olumlu dönüş yapmamaktadırlar. Hatta tüm borçlarınızı ödemiş olsanız dahi, bu listeye giren kişilerin listesi 5 yıl boyunca banka veri tabanlarında saklı kalmaktadır. Sonraki başvurularda bu liste ve kişinin gelir durumu, tekrardan değerlendirilmeye alınmaktadır.

]]>
https://kredihaber24.com/kredi-neden-cikmaz-neler-onemli-ekendir-3871.html/feed 0
Reynmen’den flaş ‘Derdim Olsun’ kararı https://kredihaber24.com/reynmenden-flas-derdim-olsun-karari-3867.html https://kredihaber24.com/reynmenden-flas-derdim-olsun-karari-3867.html#respond Wed, 20 Feb 2019 14:40:46 +0000 https://kredihaber24.com/?p=3867 ‘Reynmen’ lakaplı YouTuber Yusuf Aktaş, “Derdim Olsun” adlı şarkısıyla rekor kırmıştı.

Reynmen klibi ile rekor kırmış ve ilk günde 6 milyon izlenmeye ulaşmıştı. Klibinin bir kısa filmden çalıntı olduğu iddiaları da ortaya atılmıştı.

Reynmen ise klipteki bazı sahnelerde esinlenme olduğunu söylemişti. Tam bu konu bitmişken ardından Youtube’deki izlenmenin sahte olduğu öne sürülmeye başlanmış ve Reynmen ise iddialara sosyal medya hesabından ti’ye almıştı.

ŞARKIYI YOUTUBE’DEN SİLDİ

Reynmen Instagram hesabından yaptığı son paylaşımı ile sevenlerini hayal kırıklığına uğrattı.

Reynmen şarkısını kendi kararıyla kaldırdığını şu sözlerle açıkladı:

“Yok bottan silindi, yok ondan bundan silindi… Yoo gayet de ben kaldırdım. 200 milyonluk parçam da olmayı versin. Hayatıma mal oldu. Derdim oldu. İstemiyorum! Bugün bu şarkıyla gelmedim buraya, yarın da o şarkıyla var olmayız… Hadi bakayım!”

]]>
https://kredihaber24.com/reynmenden-flas-derdim-olsun-karari-3867.html/feed 0
4,8 milyar dolara ‘sahibinden’ site https://kredihaber24.com/48-milyar-dolara-sahibinden-site-3864.html https://kredihaber24.com/48-milyar-dolara-sahibinden-site-3864.html#respond Wed, 20 Feb 2019 10:31:55 +0000 https://kredihaber24.com/?p=3864 Türkiye’nin en büyük e-Ticaret sitelerinden biri olan Sahibinden.com rekor fiyata yabancılara satılıyor. İngiliz emlak şirketi Marks & Mann, en çok emlak aranan site olan Sahibinden için kesenin ağzını açtı. Bir haftadır şirketin İstanbul’daki merkezinin kapısını aşındıran İngiliz firmanın 4,8 milyar dolar teklif ettiği iddia edildi.

Görüşmeleri devam eden satış işlemi gerçekleşirse bu şimdiye kadar yapılan en büyük satış olacak. Türkiye’nin en büyük internet sitelerinden Yemeksepeti, 2015 yılında dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero’ya 589 milyon dolara gitmişti. Türk firmaları olan Peak Games, Gram Game’in yaptığı satışlar da düşünüldüğünde işlem hacmin büyüklüğü daha çok ortaya çıkıyor.

Bir aile şirketi olan Marks & Mann ise 100 yıldan fazla emlakçılık deneyimine sahip. Şirket online emlak İngiltere dışında ciddi yatırımlar yapıyor.

44 MİLYON KULLANICI
Türkiye’nin ilk emlak sitelerinden biri olan Sahibinden.com, 2018 yılında ayda ortalama 44,3 milyondan fazla kullanıcıya hizmet verdi. Platformda toplam ilan görüntülenme sayısı 2018 yılı boyunca 25 milyarı aştı ve kullanıcılar birbirine toplamda 220 milyon mesaj gönderdi.

2018’de Sahibinden.com’un mobil uygulamasının kullanıcı sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 26 arttı ve uygulama Apple Store’da 2018’in en fazla indirilen ücretsiz uygulamaları arasında yer aldı. Sahibinden.com’da 2018 yılı içinde yaklaşık 2 milyon satılık ev ilanı verildi. En çok emlak ilanı veren şehir İstanbul olurken onu Ankara ve İzmir takip etti.

FİYATLARI BELİRLİYOR
Sahibinden.com sadece emlakta değil otomobil satışlarında da piyasayı domine ediyor. Sahibinden.com’da 2018 Ocak ayından itibaren otomobil, kamyonet, kamyon, minibüs, otobüs ve özel amaçlılar olmak üzere toplamda 5,5 milyondan fazla vasıta ilanı verildi.

]]>
https://kredihaber24.com/48-milyar-dolara-sahibinden-site-3864.html/feed 0
Mart Ayında 8 Bin Bekçi Alımı https://kredihaber24.com/mart-ayinda-8-bin-bekci-alimi-3861.html https://kredihaber24.com/mart-ayinda-8-bin-bekci-alimi-3861.html#respond Wed, 20 Feb 2019 10:26:36 +0000 https://kredihaber24.com/?p=3861 Gündeme aktarılan açıklamalarda, Mart ayı itibariyle 8 bin bekçi alımı yapılacağı ifadelerine yer verildi. 8 bin bekçi alımı binlerce aday tarafından merakla bekleniyor ve alımların yapılacağı illerden bazılarına da torpil geçileceği bilgisi verilmiş ve buralarda sayının arttırılacağına değinilmişti.

Bekçi alımlarıyla alakalı başvuru şartları, maaşları gibi konularda gündeme gelmiş, adaylarca merak edilmişti. Haberimizde merak edilen bu detaylara, maaşlara ve alımlardaki bazı şartlara değineceğiz.

Bekçi alımı başvuru şartları

Daha önceki bekçi alımlarında adayların T.C vatandaşı olması, 31 yaşından gün almamış olması, sağlık problemi bulunmaması, askerlik hizmetini tamamlamış olması, kamu zararına faaliyetlerde yer almamış olması, ifade, temsil ve muhakeme yeteneklerinin gelişmiş olması, fiziki yeterlilik testlerinden ve mülakattan başarıyla ayrılmış olması gibi kurallar üzerinden alımları sağlanıyordu. Bu alımlarla alakalı olarak, adayların bazı talepleri bulunuyor.

Bekçi alımında askerlik şartı kaldırılır mı?

Bekçi alım ilanını bekleyen binlerce aday, ilan şartlarında adaylarda aranan askerlik şartının kaldırılmasını talep ediyorlar. Bekçi adayları, askerlik şartının kaldırılarak ilan bekleyen binlerce kişinin önünün açılmasını istiyorlar.


Mart ayı itibariyle duyurulacak bu ilgi çeken ilanla alakalı, binlerce kişinin başvurmayı beklediğinin hatırlatılmasını isteyen adaylar, onların bu taleplerine sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu tarafından yanıt verilmesini beklemektedirler.

]]>
https://kredihaber24.com/mart-ayinda-8-bin-bekci-alimi-3861.html/feed 0
İstanbul’daki tanzim satışlarından iki günde 400 bin TL zarar! https://kredihaber24.com/istanbuldaki-tanzim-satislarindan-iki-gunde-400-bin-tl-zarar-3855.html https://kredihaber24.com/istanbuldaki-tanzim-satislarindan-iki-gunde-400-bin-tl-zarar-3855.html#respond Mon, 18 Feb 2019 07:49:49 +0000 https://kredihaber24.com/?p=3855 AKP’nin kötü ekonomik politikalarını düzeltmek ve seçime yönelik yatırım yapmak için gündeme getirdiği tanzim satış uygulaması tartışılmaya devam ediliyor.

DW Türkçe’den Pelin Ünker tanzimle ilgili uzman görüşlerini aldı. İşte o haber:

Türkiye’de son üç dört yıldır yükselen gıda fiyatları, enflasyon artışındaki ana etken olarak ön plana çıkıyor. Ocak ayı enflasyonunda fiyatı en fazla yükselen 20 ürünün 12’si yaş meyve ve sebzeden oluşuyor.

Artan fiyatlara karşı pek çok yol denendi ancak başarılı sonuçlar elde edilemedi. Depo baskınları, ithalat, enflasyonla topyekûn mücadele adı altında yapılan indirimler, belirli ürünlerin marketlerde satışına getirilen yasaklar ve son olarak da tanzim satış noktalarında yapılan düşük fiyatlı satışlar… Bu adımların hepsinin fiyat artışlarının nedenlerini ortadan kaldırmaya dönük değil sonuca odaklı olması dikkat çekiyor.

Ürünlerin kooperatifler ve seralardan direkt alınıp maliyetler sübvanse edilerek ucuza satıldığı tanzim satış noktaları yeni bir tartışmaya yol açtı. Bu tartışmaların odak noktasında, üreticinin artan girdi fiyatlarına çözüm bulmadığı, 80 noktada faaliyet gösteren tanzim noktalarının günlük meyve sebze ihtiyacının çok düşük bir düzeyini karşıladığı, üreticiden tüketiciye tedarik zincirinin bozulduğu, zararına satışların yine vergisini ödeyen vatandaşın cebinden çıktığı eleştirileri var.

“SEÇİM MALZEMESİ OLDU”

Konuyla ilgili DW Türkçe’ye konuşan tarım uzmanı Ali Ekber Yıldırım, işin içerisine siyasetin girdiği görüşünde. Yıldırım, tanzim satış noktalarıyla ilgili, “Şu anki haliyle bir seçim malzemesi olduğunu düşünüyorum. Gıda enflasyonuna hep sonuca bakılarak birtakım çözümler üretilmeye çalışıldı, bunun nedenleri üzerinde çok durulmadı. Bunun sorumluluğunu üstlenmemek için halka ‘Biz fiyatlar düşsün istiyoruz, birtakım spekülatörler bunu engelliyor. Sizin için bununla mücadele ediyoruz’ mesajı veriliyor. Seçimde bunu bir oya dönüştürme çabası var” diyor.

“YİYEN DE YEMEYEN DE ÖDÜYOR”

Yıldırım, zararına yapılan satışların vergi ödeyen herkesin cebinden çıktığını belirtiyor: “Tanzim satış noktalarına ürünler, tarım kredi kooperatiflerinden, komisyoncuların ürün sattığı işlemecilerden getiriliyor. Belli firmalardan hibe gibi alınan ürünlerden de söz ediliyor. Ne olursa olsun burada bir zararına satış söz konusu. Tarım kooperatifi temsilcisi ve bakanlık temsilcisi de söylüyor. Devlet bunu sübvanse ediyor ama bizim vergilerimizle. Yesen de ödüyorsun yemesen de gibi bir noktaya geliyor. Sistem bu şekilde sürdürülebilir değil.”

KESK’e bağlı Tarım Orkam-Sen’e göre İstanbul’da kurulan tanzim satış noktalarının iki gününde 400 bin TL zarar edildi.

Yıldırım, tanzim satış noktalarında ihtiyacın çok altında ürün satıldığına da vurgu yapıyor. Buna göre İstanbul’un günlük yaş meyve sebze tüketimi 11 bin ton iken buralarda 300 tonluk bir satış söz konusu.

TANZİM SATIŞ NASIL BAŞARILI OLUR?

Tarım uzmanı Ali Ekber Yıldırım’a göre tanzim satış noktaları iyi kurgulansa sonuçları faydalı olabilir. Ancak mevcut koşullarda hem üretici hem esnaf mağdur oluyor. Yıldırım, Antalya’da bir araya geldiği üreticilerin tanzim noktalarından dolayı daha düşük fiyata satış yapmaya zorlandıklarını anlattığını belirtiyor. Buna göre söz konusu ürünler çok çabuk bozulabildiği için üretici ürünü elinde tutmak yerine düşük fiyata razı oluyor. Yaş meyve sebzenin büyük marketlerin satışları içinde yüzde 7 gibi düşük bir paya sahip olduğu bilgisini veren Yıldırım, bu marketlerin tanzim noktalarından çok etkilenmeyeceği görüşünde.

Üreticilerin girdileri ve finansmanı kooperatiflerden sağladığı, kooperatiflerin işleme tesisi olduğu bir modelde tanzim satış noktalarının başarılı olabileceğini vurgulayan Yıldırım, “Bu sistemi böyle bir modelle 80 noktada değil, 81 ilde yaygınlaştırmak gerekiyor. Girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle üretici zorlanıyor ve ürün ekimini bırakıyor. Şu an bir halkadaki sorun çözülürken diğer halkalarda sorun büyüyor. Üretimden başlayarak tüketime kadar olan bölüm ele alıp önce nedenleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Üreticiler girdilerini, finansmanını kooperatiflerden sağlasa, kooperatiflerin işleme tesisi olsa, aracılar kalkmış olur. Zaten manav esnafı da bize bu şartlarda getirsinler biz de bu fiyata satalım” diyor.

“FİYATLARIN DÜŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör de satışların zararına yapıldığını vurguluyor: “Domatesin 4 liraya üretildiği bir yerde 2 liraya satış yapıyorsun. Tarım kredi kooperatifini aracı yaptılar. Hal komisyonu, rüsum parası ödenmiyor. Çalışanlar belediye işçileri, elektrik parası, su parası derdi yok. Fiyatlar otomatikman düşer, hale de aynı şartları uygulasaydınız otomatik olarak düşerdi. Üstelik bu, hepimizin cebinden çıkıyor.”

Tanzim satışları ‘seçim yatırımı’ olarak değerlendiren Güngör, “31 Mart’tan sonra tanzim satış noktaları kalmaz. Üreticinin sorunlarını çözmeden fiyatlar düşmez. Girdi maliyetleri yüksek, ekim alanları daralıyor, üretici doğal afetlerin altından kalkamıyor. Devletin üretim planlaması yok. Bu girdi maliyetleriyle fiyatların düşmesi mümkün değil” diyor.

“BEDELİ ESNAFA ÖDETİYORLAR”

Bayrampaşa halinden komisyoncu Necmi Akbaş da tanzim satış noktalarında üreticiden 2.65 liraya alınan patatesin 2 liraya satıldığı bilgisini veriyor ve şöyle devam ediyor: “Enflasyonu kâğıt üzerinde düşük göstermek istiyorlar. Bunun seçim yatırımı olduğunu düşünüyoruz. Zararına satış yapıyorlar, bunlar hep milletin cebinden çıkıyor. Ekonomi kötü durumda, böyle giderse daha da kötüye gidecek. Çözüm bu şekilde olmaz, masrafları düşürmek lazım. Ekonomiyi yönetemiyorlar, bunun bedelini esnafa ödetmeye çalışıyorlar.”

]]>
https://kredihaber24.com/istanbuldaki-tanzim-satislarindan-iki-gunde-400-bin-tl-zarar-3855.html/feed 0
Tanzim Çadırlarında Fiyatlar Ne Kadar? İşte Güncel Fiyat Listesi https://kredihaber24.com/tanzim-cadirlarinda-fiyatlar-ne-kadar-iste-guncel-fiyat-listesi-3852.html https://kredihaber24.com/tanzim-cadirlarinda-fiyatlar-ne-kadar-iste-guncel-fiyat-listesi-3852.html#respond Mon, 18 Feb 2019 07:47:34 +0000 https://kredihaber24.com/?p=3852 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kurulan tanzim manavlarında halk market ve manavlara göre nispeten daha ucuza sebze ve meyve satın alabiliyor. Tabi bazı tartışma ve iddiaları gündeme getiren tanzim manavları, hükümetin seçim çalışması olduğu ve zarar ettiği yönünde iddiaları beraberinde getirmişti.

En son Bursa mitinginde kentte tanzim satış noktası kurulacağını açıklamanasının ardından bursa Büyükşehir Belediyesi, 3 ayrı noktada tanzim çadırı kurmuştu. İşte İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir gibi şehirlerde bulunan tanzim manavlarındaki fiyat listesi şu şekilde;

 • PATATES 2 TL
 • SOĞAN 2 TL
 • DOMATES 3 TL
 • SALATALIK 4 TL
 • PATLICAN 4,5 TL
 • SİVRİ BİBER 6 TL
 • KIL BİBER 6 TL
 • ÇARLİSTON BİBER 6 TL
 • DOLMALIK BİBER 6 TL
 • ISPANAK 6 TL
 • YEŞİL SOĞAN 1 TL
 • MAYDANOZ 1 TL
 • NANE 1 TL

Tabi tanzim satış noktalarında her vatandaş istediği kadar alamıyor. Bazı sınırlamalar var.

TANZİM NOKTALARINDAN ALINAN KİŞİ BAŞI MAKSİMUM MİKTARLAR

 • DOMATES 3 KG
 • BİBERLER 1 KG
 • PATLICAN 1 KG
 • SALATALIK 2 KG
 • SOĞAN 5 KG
 • PATATES 5 KG

>> İstanbul’daki tanzim satışlarından iki günde 400 bin TL zarar!

]]>
https://kredihaber24.com/tanzim-cadirlarinda-fiyatlar-ne-kadar-iste-guncel-fiyat-listesi-3852.html/feed 0
Akit TV’de olay yaratan iddia: “Fethullah Gülen Türkiye’ye getiriliyor” https://kredihaber24.com/akit-tvde-olay-yaratan-iddia-fethullah-gulen-turkiyeye-getiriliyor-3846.html https://kredihaber24.com/akit-tvde-olay-yaratan-iddia-fethullah-gulen-turkiyeye-getiriliyor-3846.html#respond Sun, 17 Feb 2019 06:28:47 +0000 https://kredihaber24.com/?p=3846 Akit TV’de yayınlanan “Ters Kutuplar” isimli programda ABD’de bulunan FETÖ lideri Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmek üzere gözlem altına alındığı iddia edildi.

Akit TV’de yorumculuk yapan gazeteci Ali Tarakçı, “Şimdi bomba bir haber vereyim” diyerek Gülen ile ilgili olarak birtakım iddialar öne sürdü.

Tarakçı, “Fethullah Gülen yakalandı, sabaha doğru İstanbul’a getiriliyor. Bomba bir haber olarak kenara yazın” derken, programda şu ifadeleri kullandı:

“Akit TV’de ilk seslendirilmiş olsun. Çok net bir şey söylüyorum; Fethullah Gülen Amerika’dan alındı, sabaha doğru Türkiye’ye getiriliyor”

Tarakçı, haberin kaynağını ise söyleyemeyeceğini belirtti.

İşte o konuşma:

“BİZE ULAŞAN BÖYLE BİR ŞEY YOK”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in sabah saatlerinde Türkiye’ye getirileceğine dönük iddia ile ilgili konuştu. Kalın, “Bize ulaşan böyle bir şey yok” dedi.

GÜNCEL PERSONEL ALIM İLANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Kalın, “Ama biliyorsunuz FETÖ ile mücadele konusunda kararlılığımız tamdır. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar en üst kademesinden en alt kademsine kadar bu ihanet şebekesini karşı mücadelemiz kararlı bir şekilde devam edecek. Bu güne kadar dünyanın birçok ülkesinde önemli mesafeler aldık. Dost ve müttefik ülkeler FETÖ terör örgütünü sadece Türkiye’de değil bu ülkelerde de nasıl büyük tehdit oluşturduğunu kavramaya başladılar” ifadelerini kullandı.

]]>
https://kredihaber24.com/akit-tvde-olay-yaratan-iddia-fethullah-gulen-turkiyeye-getiriliyor-3846.html/feed 0
Yüzbinlerce Vatandaşa Müjdeli Haber! 600 TL’ ye Kadar Ödeme Yapılacak https://kredihaber24.com/yuzbinlerce-vatandasa-mujdeli-haber-600-tl-ye-kadar-odeme-yapilacak-3843.html https://kredihaber24.com/yuzbinlerce-vatandasa-mujdeli-haber-600-tl-ye-kadar-odeme-yapilacak-3843.html#respond Sat, 16 Feb 2019 13:02:22 +0000 https://kredihaber24.com/?p=3843 Emeklilere yapılacak olan promosyon ödemeleriyle alakalı, bankalar arasındaki rekabet gün geçtikçe artıyor. Müşteri sayısını arttırmak isteyen bankalar, vatandaşları müşterisi yapabilmek için promosyon ödemelerinde 600 TL’ ye kadar ödeme yapmaya hazırlanıyorlar.

Çok sayıda banka, müşterileri kendi bünyesine bağlamak ve emekli maaşlarını bankalarından almalarını sağlamak için farklı imkanlar sunarak, reklam çalışmaları yürütüyorlar. Bankalar arasındaki promosyon rekabeti de günden güne büyümeye devam ediyor.

Bankalardan ilginç ve önemli fırsatlar

Bankalar tarafından promosyon ödemelerinde 600 TL’ ye kadar ilginç ödemeler sağlanıyor. Üstelik sadece bununla da sınırlı kalmayan bankalar, emekli maaşlarını kendi bankalarına taşıyan müşterilerine, ödedikleri faturalardan kesinti yapmayan, çeşitli bankacılık işlemlerinde ücret istenmeden hizmet alabilme olanaklarını da sunuyorlar.

Vatandaşları kendi müşterisi yapmak isteyen bankalar promosyon ödemesi konusundaki fiyata ek olarak bu hizmetleri sunarak, rakiplerine fark atmaya çalışıyorlar.

Emekli arkadaşını getirene ek olanaklar

Bankalar arası rekabette işin boyutu değişmeye başladı derken, şaka yapmamıştık. Tıpkı çeşitli firma kampanyalarında olduğu gibi bankalarda da emekli arkadaşının maaşını kendi bünyelerine taşıtan banka müşterileri, banka tarafından ek olanaklarla karşılanıyorlar. Vatandaş emekli arkadaşını kendi çalıştığı bankasına getirirse, banka ona farklı imkanlar ve olanaklar sağlıyor.

]]>
https://kredihaber24.com/yuzbinlerce-vatandasa-mujdeli-haber-600-tl-ye-kadar-odeme-yapilacak-3843.html/feed 0
Ukrayna Ekonomisi Nasıl? https://kredihaber24.com/ukrayna-ekonomisi-nasil-3825.html https://kredihaber24.com/ukrayna-ekonomisi-nasil-3825.html#respond Sat, 16 Feb 2019 11:06:55 +0000 https://kredihaber24.com/?p=3825 Türkiye’den vizesiz gidilebilen ülkelerden olan Ukrayna Ekonomisi en çok merak edilen konulardan biri oluyor. Ukrayna resmi para birimi Türk Lirasına göre oldukça değersiz. Buda vizesiz olarak giden Türk vatandaşlarının Ukrayna’da çok rahat bir şekilde gezebilmesine olanak tanıyor. Sizler için Ukrayna ekonomisini Kur bazında, asgari ücret bazında, konut kiraları bazında ve yaşam şartları kapsamında değerlendirme altına alacağız. Peki, Ukrayna Ekonomisi Nasıl? İşte detaylar…

Ukrayna Ekonomik Durumu

Ukrayna ekonomik olarak ele alındığında dünya ülkeleri arasında en mutsuz ülkelerden 15.sırada yer alıyor. Buna rağmen ülkede yaşamın çok refah bir şekilde ilerlediğini söyleyebiliriz. Ülkedeki mutsuzluk seviyesi Rusya ile olumsuz ilişkilerden kaynaklı olarak aşırı seviyede düşmüş durumda. Ukrayna, Avrupa ile yakınlaşamayan ülkelerden biri olduğu için bir diğer sebepte bu olarak öne çıkıyor.

Günümüzde Dolar /  TL kuru gibi, TL / Ukrayna Grivnası kuru bulunuyor. Bu kapsamda 1 TL = 5.17 Ukrayna Grivnası olarak boy gösteriyor. Bunu Euro cinsinden hesapladığımızda ise 1 Euro = 30,77 Ukrayna Grivnası olarak kendini gösteriyor. (16 ŞUBAT 2019 TARİHLİ KUR HESABI)

Ukrayna Asgari Ücreti

Ukrayna asgari ücreti, halkın rahat bir şekilde yaşayabildiği seviyede belirlenmiş durumda. Asgari ücret 2019 yılında artırıldı. Güncel olarak Ukrayna halkı için belirlenen asgari ücret miktarı 2027 Ukrayna Grivnası olarak belirlenmiş durumda. Bu asgari ücretle birlikte Ukrayna’da konut kirası, temel ihtiyaçlar, zorunlu ihtiyaçlar ve eğlence, dışarıda yemek gibi lüksler rahatlıkla karşılanabiliyor.

Yani Ukrayna halkı asgari ücretle yaşam açısından pek zorluk yaşamıyor. Asgari ücret fazlasıyla yeterken bunun yanı sıra işverneler çalışanlarına asgari ücretin üzerinde maaş verdiklerinden dolayı halk refah içerisinde yaşıyor. Halkın mutsuzluk sebebi Rusya ve Avrupa Birliği’nden kaynaklanıyor.

Ukrayna Yaşam Şartları

Ukrayna’da 150 – 200 Dolar arasında harcama yaparak üst sınıf yaşama şansınız var. Ukrayna’da fiyatlar aşırı ucuz. Bu ucuzluk Ukrayna’nın her yerinde görülebiliyor. Özellikle eğitim sektöründe dünyanın en ucuz ülkelerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Uçakla 2 saat içerisinde ulaşılabilen Ukrayna’da sadece 200 dolarla uzun zaman boyunca rahat bir tatil yapma şansınız vardır.

Kişi başına düşen yıllık gelirin yıllık 3.000 dolar yani 81.708,00 Ukrayna Grivnası olduğu Ukrayna’da gelir dağılımı eşitsizliği yüksek. 

]]>
https://kredihaber24.com/ukrayna-ekonomisi-nasil-3825.html/feed 0
Venezuela Ekonomik Durumu https://kredihaber24.com/venezuela-ekonomik-durumu-3823.html https://kredihaber24.com/venezuela-ekonomik-durumu-3823.html#respond Sat, 16 Feb 2019 10:46:12 +0000 https://kredihaber24.com/?p=3823 Venezuela, son zamanlarda dünyada en hızlı ekonomisi çöken ülke olarak anılmaya başladı. Enflasyon %1.000.000 seviyesine ulaşmış durumda. 1 adet çikolata karşılığında dahi tonlarca benzin alınabiliyor. Venezuela’da ekonomik problemin beraberinde sinirler son derece gerilirken siyasi problemlerde halkı ayaklandırmaya itmiş durumda. Bu sebepten dolayı ülkenin ekonomisi çıkan iç isyanlarla daha da gerilemeye başladı.

Venezuela Ekonomisi Nasıl?

Venezuela ekonomisi nasıl? Sorusuna vereceğimiz cevap 16 Şubat 2019 tarihi itibarıyla kesinlikle berbat. Çünkü enflasyon oranı %1.000.000’a ulaşmış durumda. Buda beraberinde halkın hiçbir ihtiyacını karşılayamamasını getiriyor. 1 Dolar ile Venezuela’da hayatınız boyunca hiçbir ülkede yaşamayacağınız kadar rahat yaşayabiliyorsunuz.

Ford, Good Year gibi çok büyük şirketler Venezuela’da meydana gelen bu enflasyondan dolayı ülkeyi terketti ve daha da zor duruma soktu. Siyasi krizin git gide daha derin bir hal alması, ekonomiyi batırma noktasında emin adımlarla ilerliyor.

Venezuela Asgari Ücreti

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Venezuela’nın yeni para birimi olan “Yeni Bolivar”ın açıklamasını yaptıktan sonra Venezuela’da anlık olarak kripto para olan petronun ve asgari ücretin ne kadar olduğuna dairde bilgi aktarımında bulundu.

Maduro tarafından gelen açıklamaya göre kripto para birimi olan Petro 60 Dolar’a eşit. Bunun yanı sıra 3.600 Bolivar’a denk düşüyor. Eski Bolivar ile hesaplandığında bu tutar 360.000.000 oluyordu. Buda asgari ücretin 60 kat yükseldiği anlamına geliyor.

Venezuela’da son dolar kuru 5.900.000 olarak işlem gördü. Mevcut bolivardan beş sıfır kaldırılarak daha düşük tutarlar elde edilmesi sağlandı. Aynı zamanda ülkedeki KDV oranı %12 iken %16 seviyesine yükseliş göstermiş durumda. Peki Venezuela asgari ücreti ne kadar?

Venezuela asgari ücreti ile ilgili net olarak “şu kadar” diye bir açıklama bulunmuyor.  İşverenler yaşanılan ekonomik problemlerden dolayı asgari ücret uygulamasına uyma noktasında çok zorlandığı için şuanda asgari ücretle çalışan işçi bulunmuyor. Hemen hemen tüm işçiler asgari ücretin altına tabiri caizse ekmek parası için çalışıyor.

Venezuela Ekonomisi Son Durum

Venezuela ekonomisinde gelinen son nokta halkın ekmek parası için çalışması sebebiyle isyana yürümesi ve işyerlerinin teker teker boşaltılması olarak öne çıkıyor. Ülkede üretimin durma noktasına geldiği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı yaptırımlarla ihracatın tamamıyla bittiği şu günlerde Venezuela tarihinin en büyük ekonomik çöküntüsü yaşanıyor.

]]>
https://kredihaber24.com/venezuela-ekonomik-durumu-3823.html/feed 0