Faizsiz 100.000 TL tarım hayvancılık kredisi başvurularına çok az bir süre kaldı. 2019 – 2020 yılları için çiftçilere sunulan bu faizsiz kredi seçeneği binlerce çiftçinin yüzünü güldürmeyi başardı. Sığır yetiştiriciliğinden arıcılığa, su ürünlerinden süs bitkileri yetiştiriciliine kadar hemen hemen her türlü tarım ve hayvancılık dalını kapsam içine alan söz konusu kredinin faizsiz olması yüzleri güldürdü.

Çiftçilere 100.000 TL Faizsiz Kredi Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımladığı kararnameyle birlikte 2019 ve 2020 yılları içerisinde %0 faiz uygulamalı 100.000 TL kredi desteği sunulacak. Daha öncelerinde eski Tarım ve Orman Bakanı Faruk Çelik müjdeli haberi vermiş fakat ne yazık ki uygulamayı başlatamamıştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Topuz ve beraberindeki gıda sektörü temsilcileri bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu. Toplantıda konuşma yapan Tarım Bakanı, genç çiftçiler için 30.000 TL’ye kadar hibe verdiklerini ve bunun haricinde 100.000 TL’ye kadar da faizsiz kredi desteği sunulacağını açıkladı.

30.000 TL’lik hibenin öz sermaye olarak sayılabileceğini dile getiren Bakan, Ziraat Bankası’ndan da bunun üzerine 100.000 TL kredi vereceklerini anlattı. “Hadi gelin köyümüze geri dönelim” dediklerini ifade ederek, başka çare olmadığını, herkesin köyleri terkettiğini, üretim yapılmadığını anlattı.

Ziraat Bankası Faizsiz 100.000 TL Çiftçi Desteği

100.000 TL Faizsiz çiftçi desteği Ziraat Bankası aracılığıyla çiftçilere verilecek. Ziraat Bankası anlık olarak, çiftçilere belirli vadeler ve oranlarda çiftçi ve hayvancılık işletme kredileri vermekte.

Koyun başta olmak üzere, keçi, sığır, manda, inek yetiştiriciliği yapan; et ve süt üreten çiftçiler ve üreticiler, Ziraat Bankası’ndan çiftçi kredisi alabiliyorlar. Söz konusu krediler çiftçinin maddi durumuna ve yapacak olduğu işletme tipine uygun bir şekilde belirli oranlarla hesaba aktarılıyor.

Ziraat Bankası mevcut olarak çiftçi ve üreticiler için IPARD kapsamında tarım kredisi ve taksitli tarım kredisi ürünleriyle birlikte çiftçiye destek sunuyor. Eğer 100.000 TL faizsiz kredi bekleyemiyorsanız bu krediye başvuru yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası 100.000 TL Faizsiz Çiftçi Kredisi Başvuru Şartları

31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru süresi bulunuyor. Bu sebepten dolayı aceleci davranmanıza gerek yok.

  • Aynı konuda farklı bir kredi kullanılmamış olması gerekiyor.
  • Kredi notunun düşük olmaması gerekiyor.
  • Diğer kurumların desteklerinden faydalananlar kredi alamaz.
  • Tarımsal yatırımlarda devlet destekli tarım sigortası yaptırmak zorunlu.

Ziraat Bankası 100.000 TL Faizsiz Kredi Nasıl Başvuru Yapılır

Ziraat Bankası tarafından sunulacak olan 100.000 TL faizsiz kredi desteği için gerekli evraklar ve belgelerle birlikte size en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmeniz gerekiyor. Şubede gerekli işlemler yapılarak başvurunuz alınacaktır.

Başvuru Evrakları

Ziraat Bankası 100.000 TL faizsiz kredi için başvuru evrakları şu şekilde sıralanıyor:

  • Kimlik fotokopisi
  • İpotek talebine bulunulursa tapular
  • ÇKS belgesi
  • Eğer başvuran işletmeyse son 3 yıllık bilançolar