$ DOLAR → Alış: 7,51 / Satış: 7,54
€ EURO → Alış: 8,86 / Satış: 8,89

Esnaf Kefalet Kredisi 2019 – Nereye Başvuru Yapılır – Nasıl Hesaplanır?

Esnaf Kefalet Kredisi 2019 yılında esnafların araştırmaya başladığı konulardan birisi. Peki Esnaf Kefalet Kredisi nasıl alınır? Esnaf kefalet kredi ile ilgili tüm detaylar…

 • 23.08.2019
Esnaf Kefalet Kredisi 2019 – Nereye Başvuru Yapılır – Nasıl Hesaplanır?

Türkiye’de ilk olarak 1951 yılında Türk Ticaret Kanunu (TTK) hükümleri kapsamında kurulmasına karar verilen Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri , 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamına alınmış ve faaliyetlerini bu kanunla birlikte belirlemiştir.

Söz konusu kooperatiflerin tamamının kuruluş amacı, kooperatife ortaklığı bulunan her türlü esnaf ve sanatkar için mesleki faaliyetlerini geliştirmek ya da zor durumdan kurtarmak adına gerekli olan krediyi sağlamak ya da kredi ve banka teminat mektubu almak üzere kefil olmak olarak öne çıkmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi 2019

Esnaf ve sanatkarlara destek verip geliştirmek, ya da herhangi bir zor durumda bu durumdan kurtarmak adına Esnaf Kefalet Kredisi verilmektedir. Peki Esnaf Kefalet Kredisi 2019 yılında hala alınabiliyor mu? Esnaf Kefalet Kredisi için nereye başvuru yapılıyor? İşte Esnaf Kefalet Kredisi ile ilgili tüm detaylar…

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Esnaf kefalet kredisi almanın birtakım şartları bulunuyor. Peki bu şartlar neler? İşte esnaf kefalet kredisi ile ilgili tüm şartlar…

Esnaf kefalet kredisi almanın ilk şartı esnaf veya sanatkar olmak. Eğer esnaf değilseniz, esnaf olmak istiyorsanız yine ne yazık ki bu krediden faydalanamazsınız. Esnaf veya sanatkar olmanın yanı sıra esnaf ve sanatkar sicilinde kaydınızın olması gerekiyor.

İş yada ikamet yeriniz kooperatifin çalışma bölgesi içerisinde olmak zorundadır. Eğer çalışma bölgesi dışındaysanız ne yazık ki Esnaf Kefalet Kredisi alamazsınız. Bunun yanı sıra farklı bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamanız gerekiyor. Böyle bir durum varsa yine krediden faydalanamazsınız.

Eğer tüm şartlara uyuyor ve herhangi bir şekilde engel bulunmuyorsa kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuruları yalnızca Halk Bankası üzerinden yapabilirsiniz. Kredi kullanılacağı esnada üyesi olduğunuz oda direkt olarak kişiye kefil olmaktadır. Yani bu konuda kredinizi %100 alısınız.

Esnaf Kefalet Kredilerinde kullanılmakta olan kredinin ticari kredilere göre tek farkı bulunuyor. Bu da arada doğan farkın devlet tarafından karşılanması olarak öne çıkıyor.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Başvurulur?

Esnaf Kefalet Kredisi ile ilgili yukarıda belirtilen tüm şartları taşıyorsanız başvuru için bir süreç başlamaktadır. Peki esnaf kefalet kredisine nasıl başvuru yapılır? İşte tüm detaylar…

İlk olarak yazılı bir şekilde kooperatife başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ardından başvuran kişinin durumu, maddi olanakları ve diğer her şeyi yönetim kurulunca inceleme altına alınır.

Esnaf Kefalet kredisi alınıp alınmayacağıyla ilgili olumlu ya da olumsuz yanıt 15 günlük süre içerisinde yazılı olarak kişiye bildirilmek zorundadır.

Başvuru yapmış olduğunuz kooperatif, kredi talebiyle ilgili olarak başvuran kişinin her türlü ekonomik ve mali durumu üzerinde araştırma yapmaktadır. Ardından ise istihbarat raporu hazırlayıp bülten düzenleyerek kefalet miktarını belirler.

Sonrasında ise belirlenen kefalet miktarıyla birlikte Halk Bankası’na bilgi verilir. Sonra bu teklif bir kez de Halk Bankası tarafından inceleme altına alınır ve bu kez bankanın istihbarat süreci başlar.

Eğer yine herhangi bir olumsuz durum olmazsa, kredi Halk Bankası’ndan çekilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları 2019 – Faizler Ne Kadar?

Esnaf Kefalet Kredisi faizsiz verilmez. Belirli bir faiz oranı bulunmaktadır. Esnaf Kefalet Kredisi 2019 yılında güncellenmiş ve normalde 150.000 TL olan üst kredi limiti 200.000 TL’ye yükseltildi. Bu sayede daha yüksek kredi almanın önü açıldı. Esnaf Kefalet kredisi almak isteyenler için maksimum kredi vadesi 5 yıl olmaktadır. Faiz oranları ise 1 yıla kadar ve 1 yıldan uzun şeklinde 2 farklı şekilde değerlendirilmektedir.

Eğer 12 aydan daha az vadelendirme yapacaksanız %4 oranında; 12 aydan daha fazla vadelendirme yapacaksanız %5 oranında faiz uygulaması bulunmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Evrakları

Esnaf kefalet kredisi başvurusu yapmadan önce birtakım evrakları toplamak zorundasınız. Peki nedir bu evraklar? İşte esnaf kefalet kredisi başvuru evrakları…

 1. İlk gerekli evrak vergi levhanızdır. Hem aslını hem de fotokopisini edinmelisiniz.
 2. Ardından ise esnaf sicil belgenizin yine hem aslını hem de fotokopisi bulundurmanız gerekiyor.
 3. Kooperatif tarafından verilecek olan Ortaklık Beyannamesi alınmalıdır.
 4. İkametgah belgesi
 5. Kimlik fotokopiniz ve aslı.
 6. 4 adet yeni çekilmiş fotoğraf (biyometrik olma zorunluluğu bulunmuyor)
 7. Son dönem hesap özeti gerekiyor. Muhasebecinizden kaşeli ve imzalı bir şekilde teslim almalısınız.
 8. Bağkur S.G.B fotokopisi.
 9. Şoför esnafıysanız ticari araç ruhsatının aslı ve fotokopisi gerekiyor.

Sadece başvuran kişi değil aynı zamanda kefiller içinde gerekli olan evraklar bulunmaktadır. Yine Esnaf kefalet kredisine kefil olacak bir diğer esnaf ise;

 1. Vergi levhasının aslını ve fotokopisini,
 2. Kimlik fotokopisini ve aslını,
 3. İkametgah belgesini hazır tutması gerekiyor.

Kefil Esnaf kefalet kredisinde mecburidir. Alacağınız kredi tutarına göre 1 ila 3 arasında kefil istenmektedir. Aynı zamanda kefil verme zorunluluğundan kurtulmak istiyorsanız bu durumda ipotek verilecek gayrimenkul ya da araç gerekir. Bunun içinde tapu fotokopisi bulundurmak zorundasınız.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Esnaf Kefalet Kredisi için faiz oranlarını yukardaki başlıklarda belirttik. 12 aya kadar vade yaptıranlar için %4 oranında faiz uygulaması, 12 aydan yüksek vadeler için %5 faiz uygulaması bulunmaktadır.

Faiz oranları gibi yine esnaflara sunulan kredilerin üst limitleri de ortağı olduğunuz kooperatifin risk durumuna göre değişim gösterebilir. Peki Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Hesaplanır? Basit bir hesaplama yapalım.

——————————————————

Alınacak Kredi Tutarı: 50.000 TL

Vade: 24 Ay / 3 Aydan 3 Aya Ödeme Yapılır.

Faiz: %5

3 Aylık Taksit: 6.250,00 TL

Toplam Ödenecek Tutar:  54.767,71 TL

——————————————————

Alınacak Kredi Tutarı: 50.000 TL

Vade: 12Ay / 3 Aydan 3 Aya Ödeme Yapılır.

Faiz: %4

3 Aylık Taksit: 12.500,00 TL

Toplam Ödenecek Tutar:  51.916,67 TL

Esnaf Kefalet Kooperatifi Nasıl Üye Olunur?

Esnaf Kefalet Kredisi almak için kooperatif üyeliğinin zorunlu olduğunu yazının başından beri sizlere belirtiyoruz. Peki Esnaf kefalet kooperafitine nasıl üye olunmaktadır? İşte Esnaf kefalet kredisi için mecburi olan kooperatif üyeliğinin detayları…

İlk olarak vergi dairesinden alacağınız vergi levhasının aslı ve fotokopisi;

Kooperatiften edineceğiniz başvuru dilekçesi ve aidat parasıyla birlikte bulunduğunuz bölgenin çalışma alanı hangi kooperatifteyse onu öğrenip başvuru yapmalısınız. Ardından kooperatif üyeliğiniz onaylanacak ve kredi başvurusunda bulunabileceksiniz.

Esnaf Kefalet Kredi Türleri 2019

Esnaf kefalet kredileri sadece yukarıda belirttiğimiz kredi türünde değildir. Bunun yanı sıra dükkan satın alma, araç satın alma gibi birçok kredi türü bulunmaktadır. İşte tüm esnaf kefalet kredileri ve ödeme detayları…

60 Ay Vadeli Esnaf Kefalet Kredisi / İhtiyaç

12 ay ve 60 ay arasında olan 5 yıl vadeli esnaf kefalet kredisini yukarıda sizlere belirttik. Söz konusu krediden faydalanarak, ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Maksimum kredi ücreti 200.000 TL olarak belirlenmiştir.

84 Ay Vadeli Esnaf Kefalet Kredisi / Ticari Araç

Bir diğer esnaf kefalet kredisi türü 84 ay vadeli esnaf kefalet kredisidir. Yalnızca ticari araç satın almak için bu krediye başvuruda bulunabilirsiniz. 2. el araçlar için kredi değeri kasko değerinin %70’i kadar olurken, sıfır araç alacaksanız araç tutarının tamamına kredi alabilirsiniz. 500.000 TL’ye kadar ticari araç alınabiliyor ve 84 aya kadar vade yapılabilir.

120 Ay Vadeli Esnaf Kefalet Kredisi / Dükkan Alma

Genellikle kirada oturmakta olan esnaflar, 120 ay vadeli esnaf kefalet kredisine başvurarak dükkanları satın almaktadır. Ya da farklı bir şube açmak isteyenler içinde bu yöntem uygulanabilir. Limiti 500.000 TL’ye kadar olan dükkan satın alma kredisi eksper tarafından belirlenen değerin %75’lik oranını geçemez.

Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi Adresleri ve Telefon Numaraları

Esnaf kefalet kredisi 2019 başvurusu için Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifine üye olunma zorunluluğu vardır. Başvuru şartlarını belgelerini v.s. tamamını sizler için derledik. Bu detaylarla birlikte esnaf ve sanatkarlar Kefalet kooperatifi adresleri ve telefon numaralarına bakarak, size en yakın kooperatife başvuruda bulunabilirsiniz.

İşte tam liste:

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.