Engelli aylığı ve bakım parası sosyal devletlerde sıkça uygulanan, engelli vatandaşların yoksulluk çekmemesi ve bakımlarının aksamaması için devlet tarafından düzenli olarak ödenen maaştır. Bu parayı almak için bazı şartlar koyulmuştur.

Engelli Aylığını Kimler Alabilir?

Devletin sunduğu engelli aylığından faydalanmak için bireyin engelinin en az yüzde 40 olması gerekmektedir. Kişinin yüzde kaç engeli olduğu Sağlık Kurulu raporu ile tespit edilir kişinin engelli oranı arttıkça alacağı maaşta buna oranla değişir, aylığı alacak kişinin yaşı 18 den büyük olmalıdır.

Engelli Aylığı Ne Kadar?

Engelli aylığının miktarı engel oranına ve yetkililerin yıl bazında aldığı kararlara göre değişkenlik göstermektedir. 2020 yılı için bu rakam 18-65 yaş arası engeli %70 ve üstü olan vatandaşlarımız için devlet 805 lira engelli aylığı ödüyor. Oran %40-69 oranında ise ödenen oran 537 TL. 18 yaşın altında engelli çocuğu bulunan ailelere eğer engel %40 ve üstü ise 537 TL ödeme alıyor.

Engelli Aylığı Almak İçin Gerekli Evraklar Nedir?

 • Maaş almadığınızı belgeleyen bir resmi kağıt
 • Fakirlik kağıdı
 • Mal bildirimi
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi
 • Sağlık kurulundan alınan bir rapor
 • Dilekçe

Engelli Maaşı Hangi Günler Ödenir?

Engelli maaşının ödenme şekli memur ve emeklilerin ödeme şekli ile benzerdir, anlaşma yapacağınız bir bankadan adınıza açılan hesap ile bu ödemeyi alabilirsiniz. Bankalar bu tür ödemeler için promosyon sunarlar, devlet bankaları da bu maaşları kendilerinden almanız halinde yıllık olarak size cüzü miktarda promosyon ödemesi muhtemelen yapacaklardır. Kendinize artı bir gelir oluşturmak için bu promosyon avantajlarını takip edip ona göre maaşınızı alacağınız bankayı seçebilirsiniz. Maaş ödeme günlerine gelecek olursa devlet bu ödemeleri oluşabilecek bir yığılmayı önlemek amacı ile periyodik günlere bölmüştür;

 • Doğum tarihinin son rakamı 0-5 olan kişilere her dönemin 5 inci günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 1-6 olan kişilere her dönemin 6 ıncı günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 2-7 olan kişilere her dönemin 7 inci günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 3-8 olan kişilere her dönemin 8 inci günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 4-9 olan kişilere her dönemin 9 uncu günü.

Çalışan ve Nafaka Alan Engelliler Alabiliyor mu?

Sigortalı olarak çalışıyorsanız yada SGK’ dan herhangi bir gelir ya da aylık alıyorsanız engelli aylığından faydalanamıyorsunuz ayrıca nafaka alan engelli vatandaşlar da engelli ayrılığının dışında tutuluyor yani bu ödemeden yararlanamıyor.

Maaşı Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Engelli aylığı başvurusu yapabilmeniz için, engel oranınız yetkili doktorlar tarafından en az %40 olarak tespit edilmiş ve belgelendirilmiş olmalıdır. Aylık başvuruları kişinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına yapılmalıdır.

Gelir Sınırı Nasıl Hesaplanır?

Bu hesaplamada hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık geliri asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olması gerekmektedir.