$ DOLAR → Alış: 5,68 / Satış: 5,71
€ EURO → Alış: 6,28 / Satış: 6,31

Emniyet Genel Müdürlüğü 15.000 Polis Alacak!

Binlerce polis adayı EGM’nin polis alımı yapması için bekliyor. Adaylar Polis Akademisi Başkanlığı tarafından alımların yapılmasını beklerken, bu konudaki araştırmalarına hız kesmeden devam ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü 15.000 Polis alımıyla ilgili tüm detaylar haberimizde…

  • 09.07.2019
Emniyet Genel Müdürlüğü 15.000 Polis Alacak!

TYT’ye girenler arasında toplam 2500 PMYO polis alımı yapılacak. Bu polis alımının 250 tanesi kadın, 2250 tanesi ise erkekler için açılacak.

Bunun yanında aynı zamanda POMEM bünyesinde 25. dönem POMEM çerçevesi dahilinde toplam 10.000 polis alımı gerçekleştirilecek. 10.000 polis alımı için belirlenen ilk şart ise “en az ön lisans mezunu olmak” olarak belirlenmiş durumda.

Bu polis alımında ise 7.200 lisans mezunu erkek, 800 lisans mezunu kadın kontenjanı belirlenmişken, 1.800 ön lisans mezunu erkek, 22 ön lisans mezunu kadın da yine aynı kontenjandan alınacak.

10.000 Polis Alımı 2019 Eylül’de Yapılacak

Daha önce konuyla ilgili birçok açıklama altına imza atan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15.000 polis alımı yaparak göreve başlattıklarını, bunun ardına 10.000 polis alımı daha yapacaklarını bildirmişti. Bunun yanı sıra Soylu, söz konusu polis alımlarının 2019  yılı Eylül ayında tamamıyla gerçekleştirilecek olduğunu da sözlerine eklemişti.

Polis Alımı İçin Şartlar

Polis alımıyla ilgili müjdeyi vererek beklemekte olanları evindiren Soylu’nun açıklamalarının sonrasında Polis alımı için şartlar en çok araştırılan konulardan biri oldu. Polis alımı kapsamında şartların ne olduğu henüz resmi olarak yayınlanmadığından dolayı daha önceki şartları geçerli kılıyoruz.

  • İlk şart Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.
  • Önlisans (2 yıllık), Lisans (4 yıllık) veya bunlara denkliği YÖK tarafından resmileştirilmiş olan yurtdışındaki herhangi bir yükseköğretim kurumundan diploma sahibi olmak.
  • ÖSYM tarafından lisans mezunları için yapılan KPSSLisans puanı P3 puan türünden 60, önlisans mezunları için P93 puan türünden 70 taban puan ya da üzerinde puan sahibi olmak.
  • 30 yaşından küçük olmak.
  • Kadınlar için boy oranı 1.62 cm, erkekler için 1.67 cm’den kısa olmamak. Beden kitle endeksi ise 18 ile 27 arasında olmak. (18 ve 27’de dahil.)
  • Silah taşımaya ya da silahlı görev yapmaya dair önünde hukuki hiçbir engel bulunmaması.
  • Affedilmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi devlet güvenliğine yönelik işlenmiş en küçük suç, Anayasal düzene ve yine bu düzenin işlemesine karşı işlenmiş herhangi bir suç, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, uçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak suçlarından dolayı herhangi bir şekilde 1  gün dahi mahkumiyet bulunmaması ya da şuanda devam eden bir soruşturma, kovuşturma bulunmaması gerekiyor.
  •  Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.