Geçtiğimiz aylarda en düşük emekli maaşı 1500 TL sınırına çekilmişti. Yani 1500 TL altında emekli maaşı alan vatandaşların maaşına zam getirilmişti, bunun üzerine diğer emeklilerde kendileri için bir zam gelebilir beklentisi içerisine girdiler. Elbette enflasyona göre bir zam emekli maaşı alan kişilerin tamamına yansıtıldı fakat emekli daha fazla zam istiyor.

Bir çok emekli vatandaşımız maaşlarının kendilerine yetmediğini, kira, elektrik ve su gibi giderleri daha zor karşıladıklarını söylüyorlar. Hal böyle olunca da gözlerini sürekli devlet tarafından gelecek habere çevirmiş durumdalar.

Emekli Maaşı Zam Takvimi

Emekli vatandaşlar adına yapılacak maaş zamları memur maaşlarına yapılacak zam ile aynı zaman içerisinde ilerliyor. Onlar adına ne zaman zam yapılacak ise emekliler adına da aynı zaman içerisinde uygulanıyor. Mevzuat gereği olarak yer alan memur maaşları ise yılın ilk birinci ayı ve ikincisi olarak da yedinci ayı içerisinde zam alıyorlar. Emekliler adına da aynı şekilde bir uygulama getirilir. Ocak ayı içerisinde emekli vatandaşlara verilen maaşlar üzerinde zam gelirken ikinci zam oranı ise temmuz ayı içerisinde gerçekleşti. Tüm emekli olan vatandaşlar adına uygulanan bu zam oranı ile temmuz ayı maaşları üzerine eklenerek ödenmesi söz konusu olacak.

Emekli maaşlarına temmuz ayı içerisinde yapılmış olan zam oranlarının ardından gelecek diğer zam ise 2021 yılının ocak ayında meydana gelecek. 2020 yılının ikinci yarısı içerisinde meydana gelen bu enflasyon durumlarına göre gelecek zamandaki zam oranları da belirlenecek. Bu zam oranları ise maaşlar üzerinde 2021 yılının ocak ayı içerisinde gerçekleşecek.

Memur ve memur emeklisi olarak yer alan kişiler yüzde dört oranının ardından bunun üzerine eklenen enflasyon oranı ile yeni bir zam alacaklar. SSK ve Bağkur ile emekli olarak yer alan kişiler ise yılın altı aylık sürecinden oluşan enflasyon oranlarına göre bir zam alacaklar. Buna göre daha rahat bir hayat yaşamaları adına gerekli adımlar atılacak.