Korona virüs pandemisi dünyanın büyük ekonomilerine dahi büyük hasarlar verdi. Öyle ki G10 ülkelerinin dahi merkez bankaları ülkelerinin 2020 yılı bitmeden eksi büyüyeceğini tahmin ettiler, hal böyle olunca bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bu ekonomik daralmadan nasibini aldı. Ekonomik problemler yaşayan vatandaş devlet desteklerini araştırmaya başladı.


Özellikle kiracı olarak yaşamını sürdüren kişiler, salgın nedeni ile bütçelerini denkleştiremedi ve kira yardımı konusunda büyük bir talep oluştu.

Emeklilerin talep ettiği kira yardımı için meclise bir kanun teklifi sunuldu ve kanun teklifinin yasalaşması hâlinde, emekliye aylık düzenli kentsel dönüşüm kira desteği ile kira yardımı verilecektir. Emekli vatandaşların kira desteği talebi meclisten onay alacak mı? Kira yardımı desteği ne kadar olacak? Kira yarım parası ne zaman verilecek?

Meclise Kanun Teklifi Sunuldu

Fahrettin Yokuş tarafından meclise sunulan kanun teklifi, komisyona geldi ve komisyon görüşülmesi beklenen yasa teklifi ile alakalı kamuoyunda yoğun bir beklenti ve baskı oluştu. Diğer milletvekillerinin, Fahrettin Yokuş’un sunmuş olduğu bu kanun teklifine destekte bulunup bulunmayacağı merak konusudur.

Kanun Meclisten Geçerse Her Ay 581 TL Yardım Verilecek!


 

Emeklilere kira desteği sunma ile alakalı kanun teklifi üzerindeki görüşmelerin tamamlanması ve meclis çatısı altında onaylanır ise emeklilere her ay net olarak asgari ücretin dörtte biri oranında aylık kira yardımı yapılacaktır.

2020 için ödenecek kira yardımı 581 TL olacaktır. Her yıl asgari ücrete yapılan zammın artması ile bu tutarda artacaktır. Kira yardım desteği konusunun gündeme gelmesi ile heyecanlanan emekliler,  zorluk ile geçindiklerini belirterek, bu tutarın kendilerini hayli rahatlatacağını ve bu talebin bir an önce onay almasını istediğini belirtti.