Emekli olmadan önce büyük bir performans ile çalışan fakat ekonomik nedenlerden dolayı ev alamayan pek çok emekli günümüzde kendilerine çıkarılan krediler sayesinde ev sahibi olabiliyor. Türkiye’de bulunan 8 milyon emekli ile birlikte bir çok banka da rahat bir nefes alabiliyor ve aynı zamanda da kredilerini rahat bir şekilde çekebiliyor. Türkiye’de genel olarak en fazla kredi çeken grup arasında emekliler yer alıyor.

 

Kendileri için yatırım yapmak zorunda kalan pek çok emekli, direk olarak kredi çekmek zorunda kalıyor. Bu sebepten dolayı da kredi çekebilmek için kişilerin gerekli şartları sağlaması gerekiyor. Kredi notu yerinde olan ve geçtiğimiz dönemlerde bankacılık işlemlerini rahat bir şekilde gerçekleştiren emekliler için pek çok banka da kredi verebiliyor.

 

Emeklilerin genel anlamda rahat etmesi ve rahat bir şekilde ev alabilmesi için kredi veren bankalar, bu kredileri de düşük faizlerle veriyor. Emeklilerin rahat bir şekilde ödeme yapabilmesi için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan bankalar, bu konuda hiç bir şekilde taviz de vermiyor.

 

Aynı zamanda emeklilerin ev sahibi olabilmeleri ve çok rahat bir şekilde kendi evlerinde oturabilmeleri için de TOKİ kendi bünyesinde emekliler için çekilişler düzenliyor ve aylık çok uygun bir rakama ev sahibi olunmasını da sağlamış oluyor. Bu sebepten dolayı emekliler bankaları tercih edebilecekleri gibi ev almak için genel olarak TOKİ’yi de tercih edebiliyor.