E-Devlet üzerinden engelli kimlik kartı başvurusu işlemi yapabilmek için ilk gerekli olan E-Devlet  şifrenizin olmasıdır. Eğer şifreniz yoksa bunu en yakın PTT şubesine başvurarak edinebilir ve daha sonrasında kendi istediğiniz bir şifre oluşturarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca E-Devlet kapısı üzerinden raporun geçerlilik süresine dair ve farklı işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Engelli Raporu Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet kapısından engelli kimlik kartı başvurusu kolay bir işlemdir bunun için E-Devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı bildiğinizi farz edersek  ilk yapmanız gereken https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine girerek yani E-Devlet sisteminin ana sayfasına ulaşarak istenen bilgileri doldurup işlem başlangıç sayfasına geçmelisiniz. Bunların dışında giriş seçenekleri arasında mobil imza ve internet bankacılığından giriş olanakları da bulunmaktadır eğer kendinize ait olan ya da güvenilir bir bilgisayar ya da telefondan giriş sağlıyorsanız sistemin size sunduğu giriş bilgilerinin kaydedilmesi seçeneğini onaylayabilirsiniz. Bu seçenek sisteme ilk girdiğinizde görünür bir yerde karşınıza çıkacaktır onaylamanız durumunda giriş işleminizi daha kolay hale getirecektir.

Sorgulama Nasıl Tamamlanır?

Yaptığınız girişin ardından karşınıza çıkacak sayfanın alt orta kısmında yuvarlak kutucuklar içinde seçenekler karşınıza çıkacaktır (Orta üst kısımdaki arama kutucuğunun hemen altında) bu seçeneklerden üzerinde bina sembolleri bulunan altında  “KURUMLAR” yazan kutucuğa tıklayınız. Buradan büyük ihtimalle sol alttan üçüncü sırada konumlandırılmış olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetine tıklayarak diğer sayfaya geçiniz. Bu sayfada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından E-Devlet kapısından sunulan bütün hizmetlere ulaşabilirsiniz, muhtemelen onuncu sırada sizi karşılayacak olan “Engelli Kimlik Kartı Ön Başvuru” seçeneğine tıklayıp sitenin sizi yönlendirdiği sayfası inceleyiniz burada önceden başvurduğunuz mevcut durum hakkında sizlere en üstte bilgilendirme yapılacaktır. Eğer şifrenizi kaydettiyseniz ve bu hizmete kolayca ulaşmak istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/acshb-engelliler-icin-kimlik-karti-basvurusu bu linki kaydederek kolayca sayfaya ulaşabilirsiniz.

 

E-Devlet Başvuru Şartları Nelerdir?

Bu başvuru için şartlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, E-Devlet hizmetlerinde şöyle sıralanmıştır;

  1. BU HİZMET SADECE ENGELLİ KİMLİK KARTI BAŞVURUSU RANDEVUSU İÇİNDİR.
  2. BU SAYFADAN ALACAĞINIZ RANDEVU SONRASINDA MUTLAKA AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜKLERİNE BAŞVURMANIZ VE ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORU, GEREKLİ BELGELERİ SUNMANIZ GEREKMEKTEDİR.
  3. BU SAYFADAN RANDEVU ALMADAN DA, “AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜKLERİNE” BAŞVURMANIZ VE GEREKLİ BELGELERİ İLETMENİZ HALİNDE DE KİMLİK KARTINIZ BASILABİLECEKTİR.