Kötü haber bilançosu 2020 bitmeden hızla artmaya devam ediyor. AB’nin Copernicus yeryüzü inceleme programı, 2020 Kasım ayının dünya tarihinde yaşanan en sıcak kasım ayı olduğunu bildirdi. Bununla birlikte 2020 yılında Avrupa en sıcak sonbahar mevsimini de geride bırakıyor. Bilim insanları ise alarma geçerek bunun çok ciddi ve dikkate alınması gereken bir durum olduğu haberini verdi.

Son yıllarda yaşanan durdurulamaz doğal afetler ve sürekli iklim değişiklikleri insanlar ve tüm dünya üzerindeki yaşam için büyük tehlikeleri içinde barındıran bir durum oluyor. Çünkü yıllardır artan, bütün sinyalleriyle gelen iklim krizleri artık çok yakında ve tüm tehlikesiyle yaklaşıyor. Büyük bir sorun olan kuraklık ve buna bağlı olarak tarımsal üretim aşırı sıcaklığa bağlı olarak ürün yetiştirmede aksaklıklara sebep olacak ve dünya büyük ekonomik krizlerle baş etmek zorunda kalacaktır.

İklim Değişikliği Korkutuyor

Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin çalışmalarına göre bu yıl içinde dünya tarihindeki en sıcak kasım ayı geride kaldı. 1981-2010 arası neredeyse 30 yıllık bir süreçteki sıcaklıklara göre, 2020 Kasım ayı sıcaklığı 0.8 derece daha yüksekti. Ayrıca, önceki en sıcak kasım aylarına kıyasla 2016 ve 2019 Kasım ayları sıcaklıklarına göre ise 0.1 derece daha yüksekti.

Dünya tarihinde böylesi yaşanmadı! Korkutan sıcaklık...

Yaşanan Sıcak Havalar Karşısında Avrupa Şaşkın

Bu yıl Avrupa kaydedilen en sıcak sonbaharını yaşadı. Bu yıl sıcaklıklar Kuzey Avrupa, Sibirya ve Kuzey Kutup bölgelerinde genel ortalamaların üstündeydi. ABD, Güney Amerika, Güney Afrika, Tibet Platosu, Doğu Antarktika ve Avustralya’da ise yine ortalamaların üzerinde sıcaklıklar yaşandı. Avrupa’da rekor olarak görülen Kasım 2015’e göre bu yıl 0.2 derece düşük, 2019 Kasım ile de ikinci en yüksek sıcaklıktı. Hazırlanan raporlara göre 2020 yılı Avrupa’nın bu zamana kadarki en sıcak yılı olacak.

Buzullar Büyük Bir Hızla Eriyor

Copernicus’dan gelen bilgilere göre, bu süreçte Kuzey Kutup bölgesi ve Sibirya da normal şartların üstünde sıcaklıklar yaşadı. Bölgede en düşük ikinci kasım ayı yaşandı. Copernicus İklim Değişikliği Servisi bildirilerine göre Arktik Denizi’ndeki buz seviyesi 1979’dan beri görülen en düşük ikinci kasım olarak kayıtlara geçti.

Muğla'da sıcaklık 6-10 derece artacak - Devrim Gazetesi

Kimse Ben Hazırım Demesin

Germanwatch tarafından NewClimate Institute ve İklim Eylem Ağı (CAN) çalışanlarının katkılarıyla beraber düzenlenen İklim Değişikliği Performans Endeksi 2021 bilgilerine göre yaşanılan iklim değişiklikleri ile ilgili önlem ve mücadelede hiçbir ülkenin yeterli olmadığı bildirildi.

Endeks, 57 ülke ve AB’nin iklim değişikliği ile mücadelesini değerlendirdi. Ülkelerin hiçbirinin Paris Antlaşması’na uygun bir yol izlemediğini ve bahsi geçen 57 ülkesinin çoğunun emisyonlarında düşüş yaşandığını bildirdi. Ayrıca, 7 AB ülkesi ve AB içinde bulunan tüm ülkeler birlikte değerlendirildiğinde iklim konusunda yüksek not alırken, AB içindeki 5 ülke ise düşük notlar alıyor.