Virüsün çıkışı arkasındaki karanlık perdenin açılması için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Çin’e korona virüsün kaynağının araştırılması için uzman ekip gönderildi.

Çin’de başlayıp tüm dünya ya yayılan Covid-19 virüsünün çıkış kaynağı Çin’de ki bir hayvan pazarından satın alınarak yenilen yarasa olduğu söyleniyordu. Virüs sürecinde Çin’in dünya ya bu durumu geç haber verdiği ve suçlu olduğu belli otoritelerce dile getiriliyor. Hem bu yönde oluşan kamuoyu hem de virüsün çıkışının daha net anlaşılması için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) araştırma için Çin’e uzman bir ekip gönderiyor.

DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, “Pandemi ile mücadeleye devam ederken, virüsün kaynağını (kökenini) da araştırıyoruz. Şu anda iki DSÖ uzmanı, diğer bilim insanlarıyla buluşmak için Çin’e gidiyor.” dedi.

Arkasında ki Sır Perdesi Aralanacak

Baskıcı ve içe kapanık bir rejim ile yönetilen Çin, virüsün çıkışında dünya ya geç bilgi vermesi konusunda çok eleştiriliyordu. Hatta virüsün ilk çıkışının Wuhan kentinde olan bir laboratuvar da yapay olarak üretilerek, bilinçli şekilde dünya ya yayıldığı hakkında sosyal medya da teoriler geliştirilmişti. Tüm bu sır perdesinin arkasından virüsü daha iyi anlayabilmek ve çıkış noktasını net bir şekilde belirleyebilmek adına DSÖ Çin’e uzman bir ekip gönderiyor. DSÖ Genel sekreteri Ghebreyesus basına, gönderilen uzman ekibin Kovid-19’un hayvan rezervuarını anlamada kaydedilen ilerlemeyi” ve “virüsün hayvanlardan insanlara nasıl bulaştığını” inceleyeceğini aktardı.

DSÖ Eleştiriliyordu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin’den aldığı ödeneklerin kesilmemesi adına Çin hakkında yaptığı ılımlı açıklamalar ile eleştiriliyordu. ABD’nin DSÖ’ye ayırdığı ödeneği kesmesi de Dünya Sağlık Örgütü ve Çin arasında ki bu yakınlığın ve işbirliği sebebiyle olduğu öne sürülüyordu. DSÖ kamuoyu baskısına dayanamayarak Çin’in virüsü dünya ya geç bildirdiğini kabul etmişti.