Dolar son günlerde yine hareketli bir seyir izliyor. Yeni güne 6,16 seviyesinden başlayan dolar kuru, şu sıralar 6,23 seviyesinden işlem görüyor.

KRİTİK SEVİYEYİ AŞTI

Dolar kuru dün günü 6,18’den tamamladı. Yeni güne düşüşle başlayan dolar kuru, gün içerisinde yükselişe geçti. 6,16 seviyesinden güne başlayan dolar, kritik seviye olan 6,22’yi geçti. Kur şu sıralar 6,23 seviyesinden işlem görüyor.

‘6,22 ÖNEMLİ DİRENÇ SEVİYESİ’

ABD-Çin arasındaki müzakere görüşmelerinin dolar kuru için önemli olduğunu dile getiren analistler 6,22’nin önemli direnç seviyesi olduğunu belirtti.

Ekonomistler Öngörmüşlerdi

Merkez Bankası’ndan repo hamlesi

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihalelerine bir süre ara verildiğini açıkladı. Banka yükselen dolar kuruna önlem olarak piyasada Türk Lirası’nı kuvvetlendirmek istiyor.

Merkez Bankası (TCMB) TL’deki sert değer kayıpları ardından ana fonlama aracı olan 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verdiğini açıkladı.

ALTIN & GÜNCEL KUR FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Bankacılar TCMB’nin kararı ardından ortalama fonlama maliyetinin kademeli olarak yüzde 25.5’e yükseleceğini belirttiler.

TCMB internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır” dedi.

Reuters’a bilgi veren üst düzey bir bankacı, “TCMB’nin kararı ardından gecelik faizler bugün, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin ise beş iş günü içinde kademeli olarak her gün yükselerek yüzde 25.50’ye gelmesini bekliyoruz” dedi.

ALTIN & GÜNCEL KUR FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ