Uzun süredir yatay seyreden dolar bayram dönüşü sert bir yükselişe geçti, Euro ise tarihi rekorunu tazelemeye devam ediyor, bu yükselişin bir düşüşü olacak mı? Birikimini değerlendirmek isteyen ya da birikimlerinin değer kaybetmemesi için döviz almak isteyen vatandaşlar bu sorunun cevabını merak ediyor.

Korona virüs pandemisi ile birlikte altınla birlikte dolarında uluslararası piyasalarda değerini arttırdığına şahit olmuştuk. Dünya’da ticaretin ana birimi olan Amerikan Doları’nın Global piyasalarda bu denli yükselmesi iç bir ülkenin özellikle de gelişmekte olan ülkelerin hiç işine gelen bir durum değil. Virüsün ekonomik etkisini azaltmak isteyen ve global ölçekte artan dolar fiyatını aşağı çekmek isteyen FED piyasaya senato onayı ile milyarlarca dolar likitide sürmüş ve az da olsa doların ateşini söndürmüştü. FED’ in bu hamlesinden sonra bir çok ülkenin merkez bankası da piyasaya likitide sürerek korona virüsün ekonomik etkisini azaltmaya çalışmıştı. Piyasalarda ki bu para bolluğu zaten yükselişte olan altının fitilini daha çok ateşledi ve altının ons fiyatı radikal bir yükselişe geçti. Türkiye’nin iç piyasasında da bayram dönüşünden bu yana çok ilginç yükselişler gözlemleniyor. İlk olarak altının radikal yükselişine Dolar ve takiben Euro’ da eşlik etti.

Dolar 7 TL direncini aşarak şu sıralar 7,22 TL bandında işlem değeri görüyor, Euro ise tüm zamanların rekor seviyesine ulaşmış durumda ve yaklaşık 8,60 TL bandında işlem görüyor.

Döviz Kurları Düşecek Mi?

Özellikle birikimlerini korumak isteyen ve yabancı dövizler karşısında erimesini istemeyen vatandaş altın mı, dolar mı, Euro mu alacağı konusunda çok kararsız ve fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Dolar’ın yönü şuan yukarıyı gösterse de iç ve dış piyasada ki değişimlerin yakından takip edilerek hareket edilmesi elzem görünüyor. Koronavirüs tekelinde ve politika açısından ülkemizin ve dünyanın gündemi sürekli değişiklik gösteriyor, bu yüzden döviz kurlarının hareketi konusunda tahmin yürütmek oldukça güç gözüküyor. Dövize yatırım yapacak vatandaşların özellikle dikkatli olması ve bu yatırımı ince eleyip sık dokuması gerek.

Döviz Kurları

  • ABD Doları ALIŞ 7,2387 SATIŞ 7,2663
  • Euro ALIŞ 8,6105 SATIŞ 8,6436
  • İngiliz Sterlini ALIŞ 9,5736 SATIŞ 9,6231

Unutmayın! Burada yazılanlar asla yatırım tavsiyesi değildir.