TL’nin reel getirisinde görünen ve görünecek olan her türlü düşüşün, para birimini Dolar karşısında savunmasız olarak bırakacağı yönündeki tedirginlikler ve ABD ve Türkiye ilişkilerinin CAATSA yaptırım yasası gereğince endişeli olması TL’nin geçtiğimiz hafta %2 oranda değer kaybına uğramasına sebebiyet vermiştir. Dolar Kuru, dünden itibaren 5.95 seviyesinde ilerliyor.

Dün piyasada Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından düzenlenen yatırımcı toplantıları da yakından gözlemlenirken, katılım gerçekleştiren yatırımcılar; bankanın verdiği mesajların son PPK toplantısıyla hemen hemen aynı olduğunu söylediler.

Konuya yönelik Reuters’a bilgi aktarımında bulunan bir bankacı ise, Yılbaşı tatilinin gelmesiyle birlikte yatırımcı toplantılarına geçmiş aylara kıyasla daha az bir ilgi olmadığını ve bunun normal olduğunu söyledi.

Merkez Bankası’nın iletmiş olduğu mesajlarda dikkat çeken, bundan sonraki faiz adımlarının oldukça sınırlı bir şekilde gerçekleştirileceği ve %90 veri odaklı olacağı konusunu ele alan bankacı, kendisinin bugün verilen mesajlardan çıkarttığı sonucun 200 baz puana kadar ulaşan faiz indirimleri yapmak yerine ince ayar adımı verilen maksimum 50 puanlık sınırlı adımların zamana yayılarak 200 baz puana ulaştırılması olduğunu anlattı.

2018 yılında politika faizi konusunda %24’lük artışa giden Merkez Bankası, 2019 yılı Temmuz ayında faiz indirimleri için kolları sıvadı ve bugüne kadar geçen son 4 toplantıda arka arkaya indirimler altına imza attı ve politika faizinin 12 puan düşürülerek %12 olmasına karar verildi.

PPK yapmış olduğu açıklamada; kurulun, enflasyonda etki payına sahip en küçük unsur üzerinde dahi yoğunlaşarak; politika faizinin 200 baz puan düşürülmesine karar verdiğini iletti. Bu adımla birlikte mevcut para politikası duruşunun, hedef olarak belirlenen dezenflasyon patikasıyla uyumu bir şekilde ilerlediğinin ölçüldüğünü de vurguladı.