ABD Merkez Bankası (FED) tarafından alınan faiz kararıyla birlikte günü yükselişle açan dolar tekrardan 5.28 seviyesine yükselerek bu seviyede dengelendi. 20.12.2018 itibarıyla Dolar Kuru 5.28 TL’den işlem görüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada Suriye’den çekilecek olduklarını belirtmişti. Bunu açıklamasıyla birlikte yine dolarda bir düşüş yakalanmıştı ve gün içerisinde en düşük 5.2119’a kadar ulaşmıştı. Dolar kuru, FED tarafından yapılan faiz artırımı kararıyla birlikte tekrardan toparlama yaşayarakbir öncekine güne kıyasla %0.94 oranında düşüş göstererek 5.2923 TL’den kapanış gerçekleştirdi.

Günü yükselişle açan dolar güncel olarak piyasalarda 5.28 TL bandında işlem görmekte. Euro ise güncel olarak 6.05 TL bandında ilerliyor.

Uzmanlar Açıkladı

Piyasa uzmanları, FED kararları alınmadan önce üyeler ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından gelen art arda açıklamalarla birlikte artış gösteren “güvercin FED” beklentilerinde hüsran meydana geldiğini, bunun da direkt olarak piyasalara negatif bir şekilde etki gösterdiğinin altını çizdi.

FED’in varlık alımlarını düşürme yönünde kararlılıkla devam etmesinin, faiz artış tahminlerinin azalsa da 2019 yılı içerisinde hala devam edeceğine yönelik gerçekleştiren iletişim ve büyüme tahminlerinin düşüş gösterir bir şekilde revize edilmesinin gelişim gösteren ve yükselişe geçen para birimleri üzerinde birtakım baskılar oluşturduğunu dile getiren uzmanlar, bunun ardından gelecek olan süreç içerisinde ABD’nin makroekonomik verilerinin piyasaların gidişatı üzerinde direkt etki oluşturabileceğini iletti.

Uzmanlar, gün içerisinde yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı özetini, yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası faiz kararıyla birlikte veri akışının göz kaçırmadan takip altına alınacağının altını çizerek, teknik bakımdan dolar kurunun 5.40 seviyesinin önemli direnç, 5.30 seviyesinin ise destek konumda yer alacağının altını çizerek açıklamalarına nokta koydular.

Yılbaşından Bu Yana Piyasa Değişimleri

Ocak 2018 tarihinden günümüze kadar piyasa değişimleri açıklandı. Dolar %40,2, Altın %33.9, Euro %33.2 oranında yükseliş gerçekleştirirken Borsa’da ise %19.8 oranında bir düşüş meydana gelmiş durumda.

Birkaç ay önce 7 seviyesine tırmanan Dolar’ın şuanda 5.28 – 5.30 seviyelerinden işlem gördüğü, ve ilerleyen zamanda daha da düşecek olduğu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından sık sık dile getiriliyor.