ABD Merkez Bankası (Fed) Çarşamba günü faizlerin arttırılmayacağını açıklayınca dolar dün 5.40’lara kadar düştü. Ancak vatandaşın bu düşüşü fırsat olarak görüp alım gerçekleştirmesi, Golan Tepeleri’ne ilişkin açıklama ve devam eden S-400 gerginliği dolar bir günde fırlattı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın skandal Golan Tepesi açıklaması piyasaları allak bullak etti. Trump, İsrail’in işgali altında olan “Golan Tepeleri’ni artık tanıma zamanı geldi” dedi. Bu skandal ifadeye Erdoğan ‘İşgale izin vermeyiz’ diyerek cevap verdi. Güne 5.46’dan başlayan dolar bir anda roket gibi fırladı önce 5.58’i gördü ardından 5.62’ye çıktı.

Uzmanlar kurun 5.70’e kadar çıkabileceğini söyledi.

Saat 17:06’da dolar kuru

Doların yükselmesi ile Merkez Bankası TL’yi değerlendirmek için 1 hafta vadeli repo ihalelerine ara verdi. Bu açıklama ile dolar 5.55’e geriledi ancak bu seviyede kalıcı olmadı. Hemen ardından 5.62’ye yükseldi.

Saat 11:32’de dolar kuru

Türk lirası, Türkiye ABD ilişkilerine yönelik endişeler başta olmak üzere lokallerin 6 aydır aralıksız her hafta devam eden döviz alımlarının da etkisiyle dün kazanımlarını koruyamayan tek gelişmekte olan ülke para birimi oldu.

Saat 08:29’da dolar, euro-sterlin