Çocuk parası 2019 yılında hala devam etmekte olan bir uygulama. Hükümet tarafından çocuk yapmaya teşvik amacıyla verilen çocuk parasının bir 10 – 15 yıl kadar devam edeceği düşünülüyor. Peki, Doğum parası nedir? Doğumparası nasıl alınır? Doğum parası kimlere verilir? Doğum parası şartları nelerdir? Hep beraber bakalım.

Doğum Parası Nedir?

Çocuk parası, doğan her çocuk için aileye verilen yardım ücretidir. Art arda doğan her çocuk için farklı çocuk parası teşviği verilmektedir. İlk çocuk için verilen teşvik 300 TL iken, ikinci çocuğa 400, üçüncü çocuğa ise toplam 600 TL yardım yapılmaktadır. Ödemeler 1 kez yapılmakta olup, aydan aya değildir.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Çocuğunuz 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuşsa çocuk parası alabilirsiniz. Peki çocuk parası nasıl alınır? Çocuk parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ebeveynler adına yatırılmaktadır.

Çocuk parası almak için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Doğum yaptığınız hastaneden alacak olduğumuz doğrum raporuyla İnternet üzerinden alacağınız formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmak suretiyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine direkt şahsen gitmelisiniz.

Çocuk parası başvurusunu anne ve baba harici kimse anne ve baba adına yapamaz. Bu konuda dikkat etmelisiniz, zaman kaybetmeye gerek yok. Eğer memursanız çocuk parası için durum farklıdır. Görev yaptığınız kuruma müracaat yapmanız yeterli olacaktır. Görevli olduğunuz kurum bilgilerinizi gerekli bakanlığa iletecektir.

Doğum Parası Kimlere Verilir?

Çocuk parası 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla doğum yapmış annelere verilmektedir. Bu sayede çocuğun ilk ihtiyaçlarını karşılama konusunda pek sorun yaşanmamaktadır. 300 TL ilk çocuk için verilen çocuk parasıyken, 2. çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL verilmektedir. Bu sayede devlet tarafından 3 çocuğa ödenen ücret 1.300 TL olmaktadır.

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Doğum parası şartları net bir şekilde açıklanmıştır.

  • Doğum öncesinde annenin doğum iznine başladığı tarihte sigortasının sona ermemiş olması,
  • Söz konusu süreler dahilinde işyerinde istihdam etmemesi,
  • Doğumdan önceki 1 yıllık sürede en az 1.5 aylık kısa vadeli sigorta priminin bulunması
  • Doğumun gerçekleşmesi
  • Doğumun 15 Mayıs 2015’ten sonra gerçekleşmesi.

Doğum parası şartları bu şekilde belirlenmiştir. Gerekli kuruma müracaat ederek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.