Soğuk kış günlerinin derin bir şekilde hissedilmeye başladığı dönemde doğal gaz kullanımlarında artış yaşanırken, kombilerin nasıl kullanılması gerektiğiyle uzmanlardan birer birer açıklamalar gelmeye başladı. Kombilerin ev boş olduğunda bile kapatılmaması gerektiğinin altını çizerek bireyleri uyaran uzmanlar, kombiyi açıp kapatmanın sonucunda faturaların daha yüksek geldiğini, fakat tasarruf yapıldığını düşünüldüğünü söylediler. Uzmanlar, en ideal kullanımın ise oda termostat kullanımıyla gerçekleştiğini ifade etti.

Doğal gaz faturalarının yüksek olmasından yakınan vatandaşlara uyarılarda bulunan uzmanlar, kombinin hem maksimum performansla çalışıp hem de çevreye verdiği zararı en düşük seviyeye indirmek adına düzenli bir şekilde bakımlarının gerçekleştirilmesinin gerekli olduğunu söylüyor. Eğer düzenli bakım yapılırsa hem kombinin çalışması daha verimli olacak; hem de ömrü uzayacak.

Milyonlarca Kişi Bu Hatayı Yapıyor: Kombiyi Kapatmak

Doğru kombi kullanımı ve tasarruf yöntemleriyle ilgili açıklamalar altına imza atan bir uzman, doğru kombi kullanımın şuanda özellikle kış aylarında olunan şu dönem içerisinde kesinlikle aç – kapa şeklinde olmaması gerektiğini vurguladı.

Tasarruf yapmak isteyenler için en ideal şeyin oda termostatı kullanmak olduğunu da sözlerine ekleyerek açıklamalarına devam eden uzman, ev tamamen boş olsa dahi kombilerin açık kalması, oda sıcaklığına ayarlanılması gerektiğini anlattı. Milyonlarca kişinin kombiyi kapatıp, eve gelindiği esnada çalıştırılmasının daha az yakıt tüketimi sarfettireceğini düşündüğünü, fakat olayın tam tersi olduğunu belirtti.