Korona virüs salgını sebebi ile çeşitli nedenlerden ötürü insanlar ekonomik olarak kötü etkilendi. Özellikle bu süreçte vatandaşlar kiralarını ödemekte zorlanıyorlar, tam bu soruna çare olmak için devlet vatandaşlar için 1150 TL kira yardımı desteğini devreye soktu.


 

Çin’de ortaya çıkan korona virüs (Covid-19) kısa sürede tüm dünyayı etkisi altın aldı. Korona virüs ülkeleri sadece sağlık değil ekonomik anlamda da vurdu. Dünya da milyonlarca insan işinden oldu, devletler vatandaşlarını bu ekonomik problemlerden korumak için çeşitli paketler sundu ve sunmaya devam ediyor. Türkiye’de pandemi sürecinde vatandaşlarına yaptığı yardıma devam ediyor, kira yardımı da bunlardan bir tanesi.

Kira Yardımı Ne Kadar?

Devlet  yardımlarına devam ediyor. Yapılan yardımlardan bir tanesi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından devam ettirilen kentsel dönüşüm kira yardımı oluyor. Vatandaşlar arasında evini kentsel dönüşüme vermek isteyenler için ödenen kira yardımı evlerinden çıkan kişilerin mağdur olmaması adına yapılıyor. Her sene düzenli olarak yapılan zam oranı ile vatandaşlar taşınma sırasında rahat bir nefes alıyor. 2020 yılında mayıs ayında açıklanan kentsel dönüşüm kira yardımları her ne kadar miktarı olacak kısmı araştırılıyor olsa bile hala zam oranı açıklanmadı.  Verilen kira destekleri her  ilde farklı olurken bunların  belirlenmesi illerdeki ev kiralarının ortalamasına bakılarak veriliyor. Şu an en düşük kira yardımı 715 TL değerinde olurken en yüksek 1150 TL değerinde yer alıyor. Ülkenin en pahalı üç şehri olarak bilinen İstanbul, İzmir ve Ankara için 1150 TL kira yardımı yapılırken diğer illerde büyüklük oranına göre 810, 905, 995, 1085 lira olmak üzere farklı oranlar ile ödemeler yapılır. Bunlar bakanlıklar tarafından hesaplanarak ödenir.

Nasıl Başvuru Yapabilirim

Devlet tarafından vatandaşlar adına verilen kira yardımı haklarından yararlanmak için kişilerin başvuruda bulunması gerekir. Bu anlarda kişilerin evlerindeki riskli yapı ilan edilmeli ve bunun ardından işlemler devam ettirilmelidir. Kentsel dönüşüm kapsamı içerisinde yer alan ve yıkım kararı verilmiş olan evler üzerine tahliye tarihinin hemen üzerinden bir yıl geçmesi gerekir. Bir yandan da riskli yapıların yıkıldığı tarihten il sınırları içerisinde Çevre ve Şehircilik müdürlüklerine giderek belediyeler üzerinden gerekli evrakları hazırlayarak başvuru gereklidir.

Kira Yardım Başvuru Ekranı

E-Devlet Üzerinden kira yardımı başvuru ekranına ulaşmak için, Buraya tıklayarak  “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” bölümüne giriş yaparak gerekli bilgileriniz ile başvuru yapabilirsiniz. E-Devlete ek olarak başvuru yapabileceğiniz diğer kurumlar;

  • Belediyeler
  • Kaymakamlıklar
  • Özel Vakıflar ve dernekler
  • Sivil Toplum Kuruluşları
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Kira Yardımı Başvuru Evrakları

  • İkametgah belgesi
  • Gelir belgesi