Şüphesiz ki her aile bir ev sahibi olarak şimdi ve geleceğini güvenceye almak ister, maddi durumu iyi olan vatandaşlar bu isteği kolay bir şekilde gerçekleştirirken maddi durumları çokta iyi olmayan vatandaşlar için ev sahibi olmak ne yazık ki çoğu zaman hayal olmaktan öteye geçemiyordu.

Tam bu sebeple devlet desteği ile hazırlanan sosyal konut projeleri dar gelirli ailelere umut oluyor. Son yıllarda iyice yaygınlaşan Sosyal Konut Projesi kapsamında binlerce kişi ev sahibi olmayı başarmıştır. Eğer sizde ev sahibi olmak isteyen dar gelirli bir vatandaş iseniz bu yazı tam size göre.

Devlet, maddi durumu çok iyi olmayan ve bu nedenle bir ev sahibi olamayan vatandaşların hayallerini gerçekleştirmek amacı ile Sosyal Konut Projesini hazırladı. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bu proje kapsamında ev alacak kadar maddi durumu olmayan ailelere düşük ödeme şartları ile kira öder gibi ev sahibi olma hakkı verilecek.

Başvuru Şartları Neler?

Sosyal konut projesinden yararlanarak bir ev sahibi olmak isteyen kişilerin belirlenmiş olan şartlara uygun olması gerekiyor. Şartlara uymayan aileler, sosyal konut projesi kuralarına katılma hakkına sahip olmuyor. Sosyal konut projesi başvuru şartları şu şekilde sıralanır;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Projenin başlatıldığı il veya ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan daha uzun süredir oturuyor olmak ya da projenin yapıldığı bölgenin il nüfusuna kayıtlı olmak
  • Harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerin başvurularında proje bölgesinde en az 3 yıldır oturuyor olmak
  • Toplu konut idaresinden daha önce konut satın almamış olmak
  • Toplu konut idaresinden daha önce konut kredisi kullanmamış olmak
  • Başvuru yapan kişinin kendi adına, eşi adına ya da velayeti altındaki çocukları adına tapuda kayıtlı kat mülkiyeti ya da müstakil bir konut olmaması (tarla, bağ, bahçe, köy evi hariç)
  • Başvuru yapan kişinin 25 yaşından büyük olması (eşi vefat eden çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmaz)
  • Hane aylık gelirinin en fazla 5,500 TL olması
  • Hane içerisinde yaşayan kişilerden sadece birisinin başvuru yapmış olması

Nasıl Başvuru Yapılır?

Sosyal konut Projesi kapsamında bir ev sahibi olmak isteyen kişilerin öncelikle başvuruda bulunması gerekiyor. Sosyal konut projesine başvuru için gerekli olan belgelerle birlikte projenin bağlı olduğu il nüfus müdürlüklerine gitmek gerekir. Nüfus müdürlüklerine hazırladığı evrakları teslim eden başvuru sahibi, şartlara da uygun olması koşulu ile kura çekimine kazanma şansına sahip olur.