Koronavirüs sebebi ile hane halkının ekonomisi de zarar gördü, bir çok kişi işinden olurken bir çok işletmede kepenk kapattı. Devlet bu ekonomik problemlerin önüne geçmek için bir çok adım attı. İlk olarak devlet bankalarınca 6 ay ödemesiz krediler verildi, ilgili bakanlıklar işsiz kalan vatandaşlara aylık ödemeye başladı ve halen devam ediyorlar, bir çok hane halkına gıda ve nakit desteği yapılmaya devam ediliyor.


 

Yakacak ve Gıda Yardımı

Gerekli koşulları yerine getiren kişilere, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bak. Tarafından yakacak ve gıda yardımı sağlanmaktadır. Bu yardımı sunmak için devletin, kişilerde aradığı ilk şart, aile içinde kişi başına düşen gelirin 701,32 TL’den daha az olmasıdır. Ancak bu şartı yerine getiren kişiler gıda ve yakacak yardımı başvurusunda bulunabiliyor.

Kadınlar İçin Ödenekler

Eşlerini kaybetmiş ve herhangi sosyal güvencesi olmayan kişilere her ay 275 TL destek yardımı yapılmaktadır. Anne ile babasını kaybetmiş çocuklar için ise 100 TL ek ödeme yapılır.

Elektrik Tüketim Yardımı

Talep edilen şartları yerine getiren vatandaşlara elektrik tüketim desteği de verilmektedir. Hanedeki kişi sayısına göre elektrik tüketim desteği miktarına karar verilmektedir. Oranlardan kısaca bahsedecek olur isek; 1 ve 2 kişilik haneye aylık 75 kWh, 3 kişilik ailelere aylık 100 kWh, 4 kişilik ailelere aylık 125 kWh, 5 ve daha çok kişilik ailelere ise 150 kWh destek sunulmaktadır.

Engelli Vatandaşlar İçin Destekler

Engelli vatandaşlarımız için de çeşitli destekler sunulmaktadır. Devletin sağladığı bu yardımlar ancak heyet raporu olan kişilere verilmektedir.

Pandemi Yardımı

Bu yardıma E-Devlet üzerinden başvuruluyor, başvuruda bulunan kişilerin evlerinde kaç kişinin yaşamakta olduğu gibi bilgiler soruluyor ve ilgili vakıfta bu veriler incelendikten sonra eğer kabul edilirse kişiye 1000 TL değerinde bir ödeme yapılıyor, ödeme başvuruda belirtilen banka hesabına yatırılıyor. Bu ödemenin şuan 3. Fazı gerçekleştirilmekte.