Devlet Huzurevi Fiyatları hakkında araştırma yapanlar için hazırladığımız bu makale içeriğinde huzurevi başvurusu nasıl yapılır, Huzurevi başvurusu için gerekli belgeler gibi birçok konuya değineceğiz.

Devlet Huzurevleri belirli bir yaşın üzerine gelmiş bireyler için çok uzun yıllardan beri hizmet vermektedir. Sosyal devlet ilkesi kapsamında bakıma muhtaç olan, kimsesi kalmayan ya da ailesinden veya çocuklarından bakan kişilerin bulunmadığı yaşlıları özel hizmetler çerçevesine alarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı şekilde faaliyet yürütmekte olan Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce rehabilitasyon altında bakılmaktadır.

Yaşlı Bakım Evleri Sınıflandırması

Yaşlı bakım evleri farklı gruplarda ele alınabilmektedir. İlk olarak Huzurevi, sonra yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri ve özel bakım bölümleri olarak dikkat çekmektedir.

Huzur evleri, tedavisi mümkün olmayan hastalığı bulunmayan, huzurlu bir ortam içerisinde yaşlıları korumak ve bakımlarını üstlenmek amacıyla kurulan devlet destekli yaşlı bakım evleridir.

Yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri ise tedavisi mümkün olmayan hastalığı bulunan, sürekli rehabilitasyon altında bulunması gereken ve tedaviye ihtiyaç duyan kişiler için kurulmuştur.

Özel Bakım ismi verilen bakım evleri ise akıl ve ruh sağlığında herhangi bir problem bulunmayan, bulaşıcı hiçbir hastalığa sahip olmayan, felçli ya da zihinsel / fiziksel gerilemeleri sebebiyle özel bakım gerektiren yaşlılar için yapılmaktadır.

Huzurevi Fiyatları 2019

Devlet, Sosyal Devlet anlayışı ve ilkesiyle birlikte herhangi bir geliri bulunmayan, üzerinde mal varlığı olmayan yaşlılar için bir ücret almadan bakım ve sağlık işlemlerini en iyi şekilde gerçekleştirmekte olup yaşlıları sokakta bırakmamaktadır.

Fakat Huzurevinde kalan yaşlının geliri, üzerine kayıtlı mal varlığı bulunuyorsa ücret alınmaktadır. Bu ücret ise huzurevinden huzurevine, kişinin ya da kişilerin gelir durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Yani net bir fiyat yokur.

Huzurevi fiyatları ile daha net bilgi almak istiyorsanız bulunduğunuz şehirdeki huzurevine direkt olarak gidip gelir durumlarından bahsedip bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Türkiye’de çok sayıda özel huzurevi de bulunmaktadır. Bu özel huzurevleri yüksek fiyatlar talep etmektedir. Bu yüzden devlet huzurevleriyle karıştırmamak gerekiyor.

Huzurevi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Huzurevi Başvuru nasıl yapılır? Sorusu huzureviyle ilgili merak edilen en temel konulardan birisi olmaktadır. Peki başvuru nasıl yapılıyor? Öncelikle başvuru yapmadan önce gerekli şartların tamamını karşılıyor olmanız  gerekiyor. Eğer herhangi bir şart eksikse ne yazık ki huzurevi başvurusu yapılamaz. Peki Huzurevi başvurusu için gerekli şartlar nelerdir?

Huzurevinde kalacak kişi +60 yaşında olmak zorundadır. Eğer 60 yaşından küçükse huzurevi başvurusunda bulunamaz. Yaşlının kendi kendine bakabilecek yeteneğe sahip olması gerekiyor. En azından temel ihtiyaçlarını kendinin gidermesi lazım.

Akıl yönünden hiçbir şekilde noksanlığı bulunmaması, diğer yaşlılara herhangi bir zarar vermemesi açısından hiçbir bulaşıcı hastalığa sahip olmaması gerekiyor. Alkol ve uyuşturucuya dair bağımlılığının olmaması, sosyal ve ekonomik yoksunluk içerisinde bulunması gerekiyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, huzurevine bağlı bir şekilde iş yapan görevliler, başvuruda bulunan yaşlının her yönünü inceleme altına alırlar. Gerek sosyal, gerek mali, gerek fiziki incelemeler yapılır.

Rehabilitasyon Merkezleri ise ruh sağlığı yerinde olan, Bedensel ya da zihinsel gerilemeler sebebiyle süreli veya sürekli özel ilgili desteğe ihtiyacı olan, korunmaya ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan hastalar kalmaktadır.

Huzurevi Başvuru Evrakları

Huzurevi Başvurusu için gerekli şartları taşıyorsanız, başvuru evraklarını da toplayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Peki Huzurevi Başvuru Evrakları Nelerdir? İşte tüm evraklar…

Her şeyden önce ilk olarak Başvuru dilekçesi gerekiyor. Bunu huzurevinden temin edebilirsiniz. T.C. Kimlik Numarasının beyan edilmesi için kimlik belgesi gerekiyor. Maaş ve gelir durumunu gösteren her türlü resmi evrak gerekiyor.

Herhangi bir hastalığının bulunup bulunmadığına dair doktor raporu ve “sakınca yoktur” yazısı olması gerekiyor. Eğer “sakınca yoktur” ibaresi bulunmuyorsa huzurevi başvurusu onaylanmaz.

Huzurevinde kalan yaşlılar istedikleri zaman huzurevinden izinli olarak çıkış yapabilir. İsterse geceleri, isterse gündüzleri huzurevinde kalabilir. Yani cezaevi tarzında bir işleyiş tarzı yoktur.