Öğrenciler eğitim ve öğretim hayatları boyunca maddi olarak zorlanmasın diyerek birçok şahıs, kurum ve kuruluş burs vermektedir. Devlet bursları burs almaya hak kazanan öğrencilerin her ay ya da 3 ayda bir hesaplarına düzenli olarak yatmaktadır. Vakıflarda yine iş adamları tarafından kendilerine yapılan bağışlarla öğrencilere burs vermektedir. Vakıflardan burs alan öğrenciler de aynı şekilde her ay düzenli olarak giderlerini karşılayacak ölçüde para sahibi olabilirler.

Vakıflar öğrencilerin ders notlarına bakarak burs verirler. Eğer öğrencinin ilerleyişi kötüyse, ne yazık ki burs kesilecektir. Devlet tarafından verilen burslarda ise belirli bir başvuru ve değerlendirme süreci bulunmakta olup, burs alamayan öğrencilere kredi verilmektedir.

Devlet Bursu 2019

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen Devlet bursu ve kredi için başvurular genel olarak her yılın son ayında başlar ve yıl başında öğrencilerin hesabına yatar. Bu vesileyle 2019 – 2020 yılı eğitim – öğretim dönemi için ise başvuruların Ekim ayı içerisDinde açılacağı  müjdesini verebilir. Ailenin maddi durumu, gelir kaynakları, mal varlık durumu gibi birçok duruma göz atılarak burs  veya kredi verilmektedir. Ocak 2019 itibarıyla hesaplarında bursu görecek olan öğrencilerin ödemeleri ise T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre yapılıyor.

T.C. Kimlik numarasının sonu 0 ile bitenler her ayın 6’sında; 2 ile bitenler her ayın 7’sinde, 4 ile bitenler her ayın 8’inde, 6 ile bitenler her ayın 9’unda, 8 ile bitenler ise her ayın 10’unda burs almaktadırlar. Bu yıl için belirlenen burs ücreti ise güncel olarak 470 TL’dir.

Devlet Bursunu Kimler Alabilir?

Devlet bursuna başvuruda bulunmak için her şeyden önce örgün eğitimde yer almanız gerekiyor. Yani üniversite eğitimi alıyor olmalısınız. Açık öğretimde eğitim gören öğrenciler bursa başvuruda bulunamaz ve hiçbir eğitim yardımından fayda elde edemez.

Devlet bursunu kimler alabilir? Sorusuna ise ön lisans ve lisans öğrencileri, açık öğretimde okuyan bir grup öğrenci (şehit veya gazi çocuğu ya da ailesi vefat edenler), DGS ile geçiş yapan öğrenciler, master veya doktora öğrencisi olanlar cevabı verilebilir.

Öğretim durumu sona erdiği anda öğrencinin bursu otomatik olarak kesilir. Yine öğrenci süresiz ceza aldığında da yine ödenek kesilmektedir. Eğer kredi alınmışsa, öğrenim dönemi sona erdiğinde kredi ödemesi yapılır.

Devlet Burs Ücretleri Ne Kadar 2019?

Burslara da asgari ücretle birlikte zam geldi. Gelen bu zamla birlikte öğrenciler sevinirken, minimum burs 470 TL olarak belirlendi. İşte devlet burs ücretleri…

Lisans veya ön lisans öğrencileri için 470 TL olarak belirlenen devlet burs ücreti, yüksek lisans öğrencileri bursu 2 katı olarak belirlenmiş olup 910 TL’dir. Doktora eğitimi alanlar ise lisans eğitimi alanların 3 katı değerinde yani 1.410 TL burs ücreti almaktadır.

Ödemeler Ziraat Bankası üzerinden öğrencilere ulaştırılmakta olup, başvuru sonrasında kredi veya burs çıkması durumunda otomatik olarak hesap açılmaktadır. Yani para bu hesap aracılığıyla size ulaştırılır. Alacak olduğunuz “Bankkart” ile hem kredi kartı hem de banka hesabı harcaması yapabilirsiniz.

Sadece Devlet burs vermemektedir. Bunun yanı sıra birçok vakıfta öğrencilere burs vererek maddi destekte bulunmaktadır. İşte vakıflar ve verdikleri burslar…

TEMA Vakfı Bursu

Burs veren kurumlar arasında ilk sırada TEMA Vakfı geliyor. Çok uzun yıllardan beri öğrencileri destekleyen Tema Vakfı adına Turan Demirarslan ödeme yapmaktadır. Bu Vakıf, eğitim süresi boyunca destek ihtiyacı bulunan tüm öğrencilere destek vererek eğitimlerini devam ettirmeyi hedef belirlemiştir. Bu kapsamda yüksek lisans ve doktora öğrencilerine kesintisiz burs verilmektedir.

TEMA Vakfına burs için başvuru yaptığınızda eğer başvurunuz kabul görürse, 12 aylık burs ödemesi alırsınız. 12 Ay boyunca her ay 1.080 TL olacak şekilde hesabınıza para yatar. TEMA Vakfı Bursu başvurusu için için [email protected] adresine mail göndermelisiniz.

Tema Vakfı Bursuna Nasıl Başvuru Yapılır?

TEMA Vakfı tarafından verilen burs için birtakım şartlar bulunmaktadır. Bunlardan 1.si Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak. Diğeri ise lisans üstü programlarda eğitim görmeniz yani yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olmanız.

Derslerden geçmek suretiyle birlikte tez aşamasına girmiş olmamak gerekiyor. Yazılacak olan tezin konusunu ise vakfın kuruluş amacına uygun bir şekilde hazırlama yani doğa ve çevre politikaları…

Tema Vakfı Bursu Gerekli Evraklar

Tema Vakfı bursu bu şartlar altında olan öğrencilere verilmektedir. Peki başvuru esnasında istenecek evraklar nelerdir?

Her şeyden önce tez konusunu ifade eden evrağın bulunması, not dökümanının yer alması, tarihin güncel olması koşuyla birlikte öğrenci belgesi, başvuru formu, özgeçmiş ve araştırma formunun tamamıyla doldurulmuş; eksiksiz ve doğru olması gerekiyor.

Bu evrakların tamamını e-posta yoluyla ileteceğiniz için cep telefonunuzla fotoğraf çekebilir ya da büyük bir kırtasiyede “scanner” aygıtıyla direkt olarak bilgisayara atabilirsiniz.

Aktaş Holding Eğitim Bursu

Bir diğer burs veren kurum ise Aktaş Holding olmaktadır. Aktaş Holding, yeterli duruma sahip olmayan T.C. ve K.K.T.C. öğrencilerine burs vererek eğitimlerine destek çıkmaktaır. Burs başvurusu yapabilmek içinde oluşturulmuş bir takım şartlar bulunmaktadır.

Aktaş Holding Eğitim Bursu Şartları

Aktaş Holding’den eğitim bursu almak için ilk şart her bursta olduğu gibi örgün eğitim görüyor olmak. Diğeri ise 26 yaş sınırını aşmamak. Yani 26 yaşından büyükler Aktaş Holding’den eğitim bursu alamazlar. Farklı bir yerden maddi destek alanlar da yine Aktaş Holding’den burs alamazlar. Üniversite not ortalamasının 4 üzerinden 3 olması gerekiyor.

Transkrip belgesinin de alınması ve iletilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra sicil kaydının temiz olması da bir diğer şart olarak koşuluyor. Yetim ve öksüz bireyler için öncelik tanınmaktadır.

Türk Eğitim Vakfı Bursu

Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında hareket eden, son derece çağdaş, milli duygulara önem veren Türk Eğitim Vakfı, 510 TL burs vermektedir.

Türk Eğitim Vakfı Bursu Şartları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar ne yazık ki bu burstan faydalanamaz. Maddi anlamda ihtiyaç sahibi olmak ve bunu belgelemek, yani ailenizin gelir belgesini sunmanız gerekiyor. 4 üzerinden en az 2,5 ortalama olması gerekiyor. Eğer 2.5 ortalamadan az bir not ortalaması bulunuyorsa yine Türk Eğitim Vakfı Bursu alınamamaktadır.

Herhangi bir işte çalışan üniversite öğrencilerine de ne yazık ki burs çıkmamaktadır. Eğer öğrencilerin alttan 3 ya da daha fazla dersi varsa burs verilmiyor, burs alırken böyle bir şey olmuşsa burs kesilir.

Sabancı Vakfı Bursu

Sabancı Vakfı, eğitim alma noktasında durumları düşük olan öğrencilerin eğitimlerini eksiksiz bir şekilde tamamlayabilmesi için burs vermektedir. Ekim ve Haziran ayında olmak üzere öğrencilere 9 ay boyunca burs sağlanmaktadır. Yani okul dönemleri içerisinde veriliyor. Aynı zamanda Sabancı Vakfı verdiği burslar için herhangi bir karşılık beklememektedir.

Eğer Sabancı Vakfı bursu alabilmek için gerekli şartları taşıyorsanız Vakfa başvurabilirsiniz. Sabancı Vakfı yalnızca üniversite sınavında üstün başarı sağlayan öğrenciler için para yardımında bulunuyor. Ara sınıf, lisans üstü eğitim ya da 2. öğretim öğrencileri ne yazık ki bu burstan yararlanamıyor. Aynı zamanda burs alan öğrenciler için staj yeri de hazırlanıyor.

NEF Vakfı Bursu

NEF Vakfı’da yine diğer burs veren kurumlar gibi öğrencilere destek amaçlı burs vermektedir. Ekim ayında hesaplara yatan burslar Haziran ayında durmaktadır. NEF Vakfı burs verdiği öğrencilere bir takım şartlar sunmaktadır. Bu şartlardan ilki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak olarak öne çıkarken bir diğer ise örgün eğitimde okumak yani açıkta okumamak olarak öne çıkıyor.

Eğer özel üniversitede eğitim görülüyorsa %100 burslu eğitim almayan öğrenciler ne yazık ki bu burstan faydalanamazken, ailenin üzerine hiçbir kayıtlı mal olmaması, çalışmıyor olunması ve disiplin cezası bulunmaması gerekiyor.