Bir ekonomik terim olarak “Devalüasyon” yeniden gündemde. TL’nin dolar karşısında son dönemde hızla değer kaybetmesiyle ‘devalüasyon nedir?’ sorgusu Google aramalarında yükselişe geçti. Peki devalüasyon nedir?

Türkiye’nin 2001 krizi sonrası dalgalı kura geçmesiyle “devalüasyon” kelimesi ekonomi gündeminden çıkmıştı. Ancak yılbaşından beri dolar kurundaki ani yükselişler ve Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesiyle ‘devalüasyon’ terimi Google aramalarında tekrar yerini aldı.

Dolar bankalararası piyasada 4,92 ile yeni zirvesini gördü. Euro 5,76’yı aşarak rekorunu tazeledi.

Borsa İstanbul ise dövize ilişkin açıklama yaparak, borsanın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamının bugün itibarıyla Türk Lirası’na çevrildiği duyurdu.

Peki devaülasyon nedir?

Ekonomist Mahfi Eğilmez’in tanımına göre devalüasyon: “Bir ülkenin ulusal parasının yabancı ülkelerin ulusal paraları karşısında değişim değerinin (parite) idari bir kararla düşürülmesi eylemine devalüasyon denir. Devalüasyon sabit kur rejiminde uygulanan bir karardır. Dalgalı kur rejiminde oranın değeri piyasada her gün değişir.”

DALGALI KURDA DEVALÜASYON OLMAZ

Sabit kur rejimi uygulayan ülkelerde bir sabah aniden dövizde yaşanan büyük değişimlere de (Yüzde 25-30 gibi) “devalüasyon” deniyor. Türkiye uzun süredir dalgalı kur rejiminde olduğu için bir anda “devalüasyon” yaşamıyor ancak günlük olarak TL’nin düşüşüyle zamana yayılmış bir değer kaybı söz konusu…