Aynı işi yapan 2 devlet memuru arasında kademe farkı vardır. Bu memur olarak çalıştığınız her alanda geçerlidir. Bu kademe işte “derece – kademe” olarak adlandırılmaktadır. Devlet memurları söz konusu derece kademe puanlama sistemine tabidir.

Derece kademe sistemiyle göreve başlayan memurlar, emekli olana kadar sürekli yükseliyor. Bu sistem sonucunda da dereceye ve kademeye göre emekli maaşı bağlanıyor. Peki Derece Kademe Nedir? Derece kademe hesaplama nasıl yapılır? Derece kademe nasıl ilerler? İşte detaylar…

Derece Kademe Nedir? Ne Anlama Geliyor

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen ve memurların seviyelerini belirleyen puanlama sistemi olarak tanımlanabilecek olan “derece kademe” sistemi, her kamu kuruluşunda çalışan memur için geçerlidir. Her kamu kuruluşunda bulunan TMK isimli kuruluş kadrolarında görevli olan memurlar, belirli kıdem yıllarına göre alınmaktadırlar ve yine görevlerine devam etmektedirler.

Memurların hizmete başladığı gün, mezun olduğu okul ya da daha önceki memuriyet deneyimleri ele alınarak başlangıç derecelerine göre bir puan verilir. Gene lolarak memurların 9/1 derece kademeyle işe başlarlar. Bu ise 9’un 1’i olarak adlandırılmaktadır.

Kademe Nasıl Yükselir?

Yeni göreve başlayan memur 9/1 olarak derece kademe puanına sahiptir. Peki bu memurun kademesi nasıl ilerlemektedir.

Kademe ilerlemesi kelime anlamı olarak “yüksek” gibi görünse de ilerleme aslında düşüşle meydana gelir. Peki kademe nasıl yükselir? İşte daha iyi anlayabilmeniz için örnek…

9/1 derece kademesinden göreve başlayan bir memur 9/2, 9/3, 8/1, 8/2, 8/3, 7/1… şeklinde yükselmektedir.

Kademe Yükseltme Şartları Nelerdir?

Kademe yükseltmek için birtakım şartlar bulunmaktadır. Peki nedir bu şartlar?

Memurlar ilk olarak yükselmek için “1 yıl boyunca” o kademede görev yapmak zorundadır

Memurun bir üst kademeye geçmesi için boş kadro bulunması da gerekmektedir. Eğer boş kadro yoksa yükselemez.

Eğer memur “aday memur” olarak görev yapıyorsa, kadro alana kadar yani aday memurluk tamamen bitene kadar ne yazık ki kademe alamaz.

Kademe Yükseltmek İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Memurların kademe yükseltme işlemi için herhangi bir yere başvuruda bulunması gerekmiyor. Fakat memurlara herhangi bir sebep dolayısıyla kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilirse bu durumda disiplin cezası alındığında çalışılan kurumun yer aldığı bölgede yer alan yetkili idari mahkemeye dava açabilme hakkı verilir.

Kademe otomatik olarak yükselmektedir. 28/08/2019’da göreve başlayan bir memur her yıl 28/08 tarihinde 1 kademe yükselir.

Derece ve Kademe Yükselten Etkenler

Derece ve kademe yükselten etkenler bulunmaktadır. Bu etkenler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

Aynı kademede 1 yıl, aynı derecede ise 3 yıl görev yapmak gerekiyor. Bu durumda her 3 yılda bir derece de yükseliyor.

8 yıl boyunca herhangi bir ceza almadan görev yapılırsa ek olarak 1 kademe daha verilir. Yani her 8 yılda bir 1 kademe alınabiliyor.

Olağanüstü Kanunlarla birlikte derece ve kademe yükseltilebilir.

Herhangi bir okulun lisans ya da ön lisans programından mezuniyet hakkı elde etmekte yine derece ve kademe yükselten etkenler arasında yer almaktadır.

Memur Derecesi Nasıl Yükselir?

Memur derecesi yine aynı kademe gibidir. Fakat kademeden ayrılan yönleri bulunmaktadır. 9/1 memurun bu sayıdaki “9’u dereceyi, 1’i ise kademeyi” temsil etmektedir.

Solda bulunan rakam derecenin temsilcisi olurken, her derecede toplam 3 kademe bulunmaktadır. Yani her 3 kademede 1 derece artmaktadır. 9/1 derece – kademesiyle göreve başlayan bir memur sıra sıra 9/2 kademe, 9/3 kademe, 8/1 dereceye yükselmektedir.

Eğer devlet tarafından herhangi bir olağanüstü özel kanun ya da uygulama çıkarılırsa bu durum geçerli değildir. Fakat normal şartlar altında uygulama bu şekildedir.

Derece Kademe Hesaplama Nasıl Yapılır?

Derece Kademe hesaplayabilmek için memurun göreve başladığı an hangi derece kademe de görev aldığını bilmek gerekiyor. Hemen yukarıda yer alan derece kademe tablosundan buna göre görev yaptığı süreye ve 8 yıl cezasız görev yapmasına göre hangi derece kademede olduğunu hesaplayabilirsiniz. Derece Kademe Hesaplama Nasıl Yapılır?

  • İşte başladığınız tarih ve derecenizi bilmeniz gerekiyor.
  • Bugünün tarihiyle hangi kıdemde olduğunuzu bilmeniz gerekiyor.
  • 2016 yılında daha önce yararlanmamış tüm memurlar için 1 kademe yükseltildi. Bu hususa dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Aday memurluğun haricinde kalkınma öncelikli herhangi bir kamu kurumunda çalışıp çalışmamanız ve sürenizi bilmeniz gerekiyor.
  • Lise öğreniminiz boyuyunca hazırlık sınıfı okuyup okumamanız önem taşıyor.
  • Takla sicili yani 8 yıl disiplinsiz ilerlemeniz önem taşıyor.
  • Askerlik haricinde 1 yıla kadar alabildiğiniz ücretsiz izinin alınıp alınmadığı önem taşımaktadır.
  • Aktif olarak çalışılan kurumdan hariç memuriyetin olup olmadığı önem taşıyor.
  • Yine hangi okuldan mezun olunduğu da bir diğer etken oluyor.

Memur Kademe / Derece hesaplama Google üzerinde yer alan birçok siteden yapılmaktadır. Google’dan “derece – kademe hesaplama” yazarak Memurlar.Net gibi siteler üzerinden hesaplama yapma imkanınız bulunmaktadır.

Hesaplama işlemi belirttiğimiz bu hususlara göre yapılmaktadır.