Uzun zamandır tartışmalara konu olan Ayasofya yargı kararı ile cami oldu. Ayasofya’nın müze olmasını kapsayan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Ayasofya’nın ibadete açılması konusunda tartışmalar yer yer ülkemizde sürekli tekrarlanıyordu geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konu hakkında görüşlerini dile getirmesiyle bu tartışmalar hızlıca alevlendi. Dijital ve geleneksel medya da uzun uzadıya tartışılan bu konu hakkında toplumun bir kısmı Ayasofya’nın önemli bir turizm kapısı olduğu ve Hristiyan dinine mensup kişilere saygı duyulması amaçlı buranın müze olarak kalması gerektiğini zaten Ayasofya’nın bir bölümünde namaz kılındığı savunmasını yapıyordu. Camiye dönüştürülmesi içinde geçerli sebepler diğer bir kesim tarafından sunulmuştu bu tartışmalara Cumhurbaşkanı “Kararı yargı vermeli” sözü nokta koymuştu.

“Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde”  

Nihayetinde yargı kararını verdi. Danıştay, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştay’da dava açmıştı. Danıştay kararını verdi, Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi.

Karar Dünya Gündeminde

İlk önce İngiliz yayın kuruluşu devi BBC internet sitesi üzerinden bir son dakika haberi geçerek Ayasofya ile ilgili Danıştay’ın yani Türk yargısının verdiği haberi son dakika olarak geçerek Türk mahkemesi, 6’ncı yüzyılda inşa edilen Ayasofya Müzesi’nin camiye dönüştürülmesinin yolunu açtı” ifadesini kullanarak haber yaptı. New York Times’ de Danıştay’ın kararını hızlı bir şekilde geçti. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanı R.T Erdoğan’ın konuşma yapması bekleniyor İletişim Bakanı Fahrettin Altun, twitter hesabından “Sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan bugün saat 20.53’te bir Millete Sesleniş konuşması gerçekleştireceklerdir.” yazdığı bir twit ile konuşmanın saatini duyurdu.