Danimarka ekonomisi 2019 yılında gelişim göstermekte olan ekonomiler arasında yer alıyor. Bu sebepten dolayı “Danimarka Ekonomisi Nasıl?” başlığı ile en çok aratılan ülkelerden biri olarak ön plana çıkıyor. Danimarka’nın resmi para birimi Danimarka Kronu olarak belirlenmiştir. 15 Şubat 2019 tarihi itibarıyla 1 Euro 7,46 Danimarka Kronu’na eşittir. 1 TL ise 1,25 Danimarka Kronu’na eşit. Kur olarak eşit ülkeleriz diyebiliriz. Fakat yaşam şartları açısından Danimarka’da nüfusun az olması gibi etkenlerden dolayı halk biraz daha refahlık içerisinde yaşıyor.

Danimarka Asgari Ücreti

Danimarka asgari ücreti birçok ülkeye göre düşük. Güncel olarak 40.101 Danimarka Kronu olarak belirlenen asgari ücret ülkenin yaşam şartlarına bakıldığında ucu ucuna yetişiyor diyebiliriz. İşverenler bunun farkında olduğu için genel olarak asgari ücretin üzerinde maaş ödemesi yapıyorlar. Fakat asgari ücretle çalışan işçi sayısı da bir hayli fazla. Türkiye ile benzer ekonomiye sahip Danimarka, yine asgari ücret ile geçim açısından da benzer diyebiliriz. Danimarka Asgari Ücreti 2016 yılından beri sabit bir şekilde seyretmektedir. Ülkede enflasyon azda olsa artmasına rağmen, bu enflasyon asgari ücrete yansımamaktadır.

Danimarka asgari ücreti ile ortalama bir ailenin oturabileceği bir evin kirası ve temel ihtiyaçlarla ve ev ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Bu ihtiyaçlar karşılandıktan sonra geriye 6-7.000 Danimarka Kronu’na yakın para kalmaktadır. Buda eğlence gibi zorunlu olmayan ihtiyaçlarla tükenmektedir. Yani Türkiye ile bu alanda da benzerdir.

Danimarka  Ekonomik Durumu

Danimarka ekonomik durumu için 2019 yılı içerisinde güncel market fiyatlarını ele alacağız. Danimarka’da 1+1 ev kiraları genel olarak 4.000 Kron ila 10.000 Kron arasında değişim gösteriyor. Ortalama bir çekirdek aile 7-8.000 Kron karşılığında daire bulabiliyor. Eğer nüfus sayısı fazlaysa oda sayısı artacağı için kirada doğru orantıda 15-20.000 Kron’a kadar yükselebiliyor.

Danimarka Süpermarket fiyatlarına göz attığımızda ekonomik durumu daha net görebiliyoruz. 1 Litre süt 6.80 Kron, 500 gr taze peynir 15 Kron, 12’li yumurta 23 Kron, 1 KG Portakal 18 Kron, 1 KG Muz 17 Kron, 1 KG Soğan – 10 Kron, 1 KG Sığır Eti – 86 Kron olarak belirlenmiştir.

Danimarka’da alkollü içecekler de ortalama fiyattadır. Orta seviyede 1 litre şişe şarap alırsanız 55 Kron, 0.33 litrelik ithal bira alırsanız 15 Kron, 0.50 litrelik yerli bira alırsanız 18 Kron ödeme yapmanız gerekmektedir.

Market fiyatları – kiralar ve asgari ücretle Danimarka ekonomik durumu ile ilgili bilgi aktarımı yaptık. Eklemek istediklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.