1. Recep Tayyip Erdoğan, bugün katıldığı Amasya Çevre Yolu açılış töreninde basına konuştu. Erdoğan zaman zaman sert söylemler ile yürüttüğü açıklamalarında kritik notalara da değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son aylarda daha fazla açılışa ve törene katılarak her zaman olduğundan daha fazla açıklamalarda bulunuyor, en son sosyal medya ve Ayasofya açıklamaları gündem olan CB. Erdoğan’ın bu konularda ki görüşleri gerçekleştirildi. İlk önce Ayasofya’nın ibadeti ile ilgili açıklaması ile kararı  Yargı’ya bırakan Erdoğan, Ayasofya’nın ibadete açılmasını olumlu karşılamıştı, daha sonra ise sosyal medyanın düzenlemesi gerektiğini savunan AK Parti Başkanı Erdoğan, partiye verdiği talimat ile 11 maddelik bir sosyal medya düzenleme paketi hazırlattı ve mecliste oylamaya sunulmak için sabah saat 05:00’de bu paket yapılan görüşmelerde onaylandı. C.B Erdoğan bugün ise Amasya Çevre Yolu açılış törenine katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmaya İyi Dilekleri İle Başladı

“Aziz milletim, değerli Amasyalılar, kıymetli misafirler; sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Amasya Çevre Yolumuzun ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu proje, şehir içinden geçen şehirlerarası araç trafiğini tamamen şehir dışına çıkartıyor. Uzunluğu 11,3 kilometre olan Amasya Çevre Yolu aynı zamanda şehirler arası geçiş mesafesini 2 km kısaltıyor. Daha önce yaklaşık 30 dakika süren bu güzergah artık 7-8 dakikada kat edilebilecek. Böylece vakitten ve akaryakıttan yıllık 110 milyon tasarruf sağlanacak.”

“29 Kilometreden 270 Kilometreye Çıkardık”

“Amasyamıza bu güzel eserin kazandırılmasında emeği geçen bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum. Tabi bugüne kadar ulaştırma alanında Amasya’da daha pek çok önemli projeyi hayata geçirdik. Şehrin bölünmüş yol uzunluğunu 29 kilometreden 270 kilometreye çıkardık.”

Uluslararası Tehditler Hakkında Konuştu

  1. Erdoğan “Daha düne kadar sürekli gizli açık yaptırım, ambargo, bedel ödetme tehditlerine maruz kalırken; bugün herkesin birlikte çalışmak istediği bir ülke haline geldik. Egemenlik haklarımız için attığımız adımlar genel olarak kabul görmekte, saygıyla karşılanmaktadır.” diyerek açıklamalarına devam etti ve “Son günlerde çok fazla gürültü çıkartan ülkelerin gayelerinin Ayasofya ve Doğu Akdeniz değil, bizatihi Türklerin ve Müslümanların bu coğrafyadaki varlığı olduğunu biliyoruz. Bu gerçeği yavaş yavaş herkes görmektedir.” dedi.