Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasımpaşa Kızılay Meydanı’nda düzenlenen TOKİ 53 bin 626 sosyal konut ve 130 tesisin açılışı ile 50 bin yeni sosyal konutun tanıtım töreninde konuştu.

“TOKİ’nin 50 bin yeni sosyal konutun projesinin müjdesini veriyoruz” diyen Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Yarın Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığı ile talep toplamaya başlıyoruz. Bu konutların diğer özelliği de yatay mimari ile inşa edilecek olmasıdır. Vatandaşlarımız kira öder gibi ev sahibi olacaklar. Bu proje ile kentsel dönüşüm çalışmalarını birleştiriyoruz. Hak sahiplerini mağdur etmeyeceğiz ama kamu menfaatlerini de gözeteceğiz. Düşük ve orta gelir sahibi vatandaşlarımız için yapacağımız bu konutların hayırlı olmasını diliyorum. Fiyatları 116 bin lira ile 399 bin lira arasında değişecek bu konutlardan alt gelir grubuna yönelik olanların taksitleri 388 liradan başlayacak ve ödeme süresi 20 yıl olacak”.

İşte Erdoğan’ın seçimler öncesi açıkladığı TOKİ konuşmasından satır başları;

TOKİ’NİN 50 BİN KONUT PROJESİNİ MÜJDESİNİ VERİYORUZ

Kabataş’ta inşallah muhteşem bir liman yapıyoruz. Artık oradan deniz taşımacılığında yeni bir iletişim ağını kuruyoruz. Beyoğlu Piyalepaşa meydanında yeraltı otoparkı, gençlik merkezinin inşası da sürüyor. Önümüzdeki dönemde İstanbul’la birlikte Beyoğlu’nu da nice hizmetlerle tanıştıracağız. TOKİ’nin 50 bin yeni sosyal konut projesinin müjdesini veriyoruz. Yarın Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığıyla talep toplamaya başlıyoruz. Talep toplama işi 45 gün sürecek. Bu konutların bir başka özelliği de yatay mimariyle inşa edilecek olmalarıdır. Öyle 10-15-20-30 kat yok.^

ALT GELİRLİLERE AYLIK 388 TL İLE 20 YIL VADELİ KONUT MÜJDESİ

İnsanların toprakla yeşille irtibatını en üst düzeyde tutacak şehirlerimizi geliştiriyoruz. 140 projeyle 50 bin yeni sosyal konutun ihalesini gerçekleştireceğiz. Proje bedeli 10 katrilyon lira bedeli olan bu konutlar inşa edilecek. Fiyatları 116 bin lira ile 399 bin lira arasında değişecek. Alt gelir gruplarında taksitler 388 liradan başlayacak ve 20 yıl olacak. Kuralar çekilecek ya nasip! Orta gelir grubuna yönelik olarak taksitler 759 liradan başlayacak ve 15 yıla kadar vade imkanı.

ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANIMIZI VE EKİBİNİ TEBRİK EDİYORUM

Düşük ve orta gelirli vatandaşlarımız için yapacağımız konutların şimdiden milletimize hayırlı olmasını diliyorum. TOKİ’nin inşaatını bitirdiği konutların toplu açış törenini gerçekleştireceğiz. Çevre Şehircilik Bakanımız ve ekibiyle diğer herkesi tebrik ediyorum. Emeği geçen mimar, mühendis, işçi tüm kardeşlerimi kutluyorum. Türkiye’nin imar ve inşa tarihi hem çok zengindir hem de çok ibretlik hadiselerle doludur. Şehircilik ve konut faaliyetleri devletin öncülüğüyle başlamış ve yürümüştür. Özel sektörümüz kendini geliştirmiş yurt içi ve yurt dışında gurur verici konutlara inşa atmıştır.