Basından gelen “Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorusuna Erdoğan’dan yanıt geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor” dedi.

Toplumumuz için önemli bir geleneğe dönüşen Kurban Bayramı, ibadetimizi yerine getirmenin yanı sıra büyüklerimizi, akrabalarımızı ziyaret ettiğimiz çok özel birkaç gün. Hal böyle olunca duygusal olarak yaklaştığımız bu gün hakkında bir kısıtlama olup olmayacağını merak ediyoruz. Fakat bu süreç içerisinde günlük vaka sayısının 1000 altına inmesinin ve bayramın havasına kapılıp sosyal mesafe ve maske gibi kuralları göz ardı etmemiz gerekiyor, unutmayalım ki toplum sağlığı akraba ziyaretlerimizden çok daha önemli.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Olacak Mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkes tarafından merak edilen ‘Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?’ sorusuna şu yanıtı verdi: Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor. Ama değerlendirmesini tabi Bilim Kurulu yapacağı gibi biz de Bilim Kurulu ile bunu paylaşabiliriz. Kurban Bayramı’nın özellikleri, hususiyetleri çok çok farklı. O gün kurbanlar kesilecek, herkes özellikle de birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Şu anda gündemimizde böyle bir durum yok.

Başkan Erdoğan’ın sözlerinden de anlaşılacağı üzere vaka sayılarında olağan dışı bir sıçrama olmadığı sürece kendisi de insanların bu süreçte en azından dini ibadetlerini yerine getirebilmesi gerektiğini düşünüyor ve toplumda olduğu gibi kendisi de duygusal bir çerçeveden bakarken aynı zamanda bilim kurulunun da önerilerinin dikkate alınacağını belirtiyor.