Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun süredir gündemde olan kıdem tazminatı tartışmalar hakkında işçi ve işverenlere seslendi Erdoğan “Bu konuyu kendi aranızda halledin. ‘Biz halledemiyoruz, kabine halletsin’ diyorsanız burada bir art niyet vardır. Bizi işçimize ve işverenimize karşı zor duruma mı düşürmek istiyorsunuz” dedi.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ”Ergene Çevre Koruma Projesi, Derin Deşarj Hattı B Tüneli Işık Göründü Merasimi”ne canlı yayın aracılığı ile görüntülü olarak bağlandı konu hakkında topu işçi ve işveren temsilcilerine attı “Her bir işçimizin kazanılmış hakkını korumak bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak en başta gelen görevimizdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merasim Hakkında Konuştu

“Bölgedeki yerel yönetimler maalesef senelerce bu havzanın (Ergene) korunması konusunda gereken hassasiyeti göstermedi. Biz kötü gidişatı durdurmak için Ergene Havzası Eylem Planı’nı devreye aldık. Projenin (Ergene) diğer tünelinin de tamamlanmasıyla Avrupa’nın en büyük çevre projelerinden birini hayata geçireceğiz. Ergene 2 Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisi’ni de inşallah bu sene içinde tamamlayacağız. Yaptığımız bu yatırımlarla Ergene Nehri’nin su kalitesini önemli ölçüde iyileştirecek ve suyun temiz akmasını sağlayacağız.

Kıdem Tazminatı Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu

İki tarafında sorunlarına yani işçi ve işverenlerin problemlerine iki tarafı da üzmeden köklü çözümler getirerek sorunlara çözüm üretmeye çalışıldığını dile getiren Sayın Erdoğan, kıdem tazminatında çözüm üretmeye çalıştığımız  sorunlardan biri olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı konu hakkında Son günlerde asılsız dedikodular yayılıyor. İş verenleri ve işçileri rahatsız ediyorlar. Bunlardan biri de kıdem tazminatıdır. Kıdem tazminatı konusu da bunlardan biridir. İşverenlerin ve çalışanların sorunlarına köklü çözümler getirmeye çalışıyoruz. Amacımız işçilerin kıdem tazminatı hakkını, birilerinin insafına bırakmadan, kalıcı bir sisteme bağlamaktır. İşveren ve işçi kurumları kendi aralarında halledemiyorlar. Sonra kabine konuyu halletsin diyorsunuz. Bunda biz art niyet vardır. Kusura bakmayın böyle bir art niyete ne Cumhurbaşkanı olarak şahsım ne de kabinemiz alet olamayız. Niye kendi aranızda bu işi çözmüyorsunuz? Niye kendi aranızda bunu halledemiyorsunuz? Kendi aranızda halletmeyip bizleri işçilerimizin ve işverenimizin karşısında zor duruma düşürmek mi istiyorsunuz? Nasıl emekçi kardeşlerimizin yanında yer aldıysak bu konuda da aynı anlayışla hareket edeceğiz. Her işçimizin kazanılmış hakkını korumak görevimiz. Attığımız her adımda nasıl işçi kardeşlerimizin yanındaysak bu konuda da işçilerimizin yanında olacağız.”