Çipli kimlik sisteminin hizmete başlatılmasıyla beraber Türkiye’de günümüze kadar 40 milyon kişi çipli kimlik aldı… Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında da elektronik kimlik doğrulama sistemine geçiş süreci başladı.

Türkiye’de onaylı ilk mobil kart erişim cihazı biOnay’ın kurucu ortağı Ümit Yaşar Usta’dan yeni açıklama geldi. Usta, yaptığı açıklamasında bankaların uzaktan kimlik doğrulama yapabileceğini belirtti ve kimliklerin para alışverişinin yanı sıra kredi işlemlerinde de kredi kartı gibi kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

Konu hakkında açıklama yapan biOnay’ın kurucu ortağı Ümit Yaşar Usta;

Bankalar müşterileri olmayan vatandaşlara dahi uzaktan kimlik doğrulanabilen her noktada para transferi veya kredi kullanımı gibi uygulamalar sunabilir.

Müşteriler, alışveriş esnasında herhangi bir bankanın sunduğu avantajlı ödeme koşulları içeren bir kredi teklifi varsa kimlik doğrulama ve anlık e-İmza kullanımı sayesinde kredi çekebilecek.
Kimlikle ödeme sistemi, bankaların yeni müşteri kazanabilmesinin önünü açan güvenli ve yasal bir çözüm. Yani her üye iş yeri, bankaların bir şubesi gibi olacak.

Kimlik kartının yetkili kurum tarafından verilip verilmediğini, kişiye ait olup olmadığını tespit eden biOnay cihazları yeni çipli kartlarda yer alan parmak izi, dijital fotoğraf, PIN ve dijital sertifika unsurlarını kullanarak 3-faktör kimlik doğrulama gerçekleştirebiliyor

Ayrıca kimlik doğrulamayı yapan görevlinin de kimliği eş zamanlı olarak kontrol ediliyor. Bu durumda herhangi bir POS cihazında PIN girerek yaptığımız kartlı ödeme işleminden çok daha güvenli bir ödeme işlemi gerçekleşmiş oluyor.

e-Kimlik kartlarıyla milli ödeme sistemleri kurgulanabilir. Böylece hem yabancı ödeme altyapıları nedeniyle yaşanan yurt dışı bağımlılığı azaltılır hem de her banka kendi kartını dağıtmak zorunda kalmaz. Ayrıca insanların ceplerinde birden fazla banka kartı taşıdığı dönem de geride kalır” dedi.

Kamu Personeli