Çin, uydu ve araştırmacı robotlardan oluşan bir keşif aracını Mars’a yolladı. Tianwen-1 adı verilen proje de Mars yörüngesi ve yüzeyinin keşfedilmesi hedefleniyor.

Çin uzun zamandır uzay yatırımlarını ciddi derecede arttırmış durumda, geleceğin gezegen dışında şekilleneceğinin farkına varan Çin hükümeti bu alanda hibelerini arttırmış ve uzay yarışında bende varım demişti. Uzay madenciliği gibi bir çok yeni iş kolu açması beklenen uzay araştırmaları Elon Musk’un SpaceX şirketi ile çok popülerlik kazanmıştı. Hatta geçtiğimiz aylarda her ne kadar korona virüs pandemisinin gölgesinde kalmış olsa da Space-X ve NASA ortaklığında bir uzay roketi fırlatılmıştı. Elon Musk’un ise Mars’ı kolonileştirmek istemesi bilinen bir gerçek. Batı kanadında tüm bunlar gerçekleşirken elbette Asya’nın yeni yükselen yıldızı Çin’de uzay macerasından eksik kalmadı ve Mars’a ulaştırmak üzere bir keşif roketi fırlattı.

“Çin Long March-5 İsimli Roketini Fırlattı”

Çin haber ajansı Xinhua tarafından yayınlanan habere göre, Mars görevini gerçekleştirip Kızıl Gezegen’in yörüngesini ve yüzeyini keşfedecek bir gezginci robotik araç ve uydu, Long March-5 roketi ile fırlatıldı.

Keşfin fırlatma aşaması başarı ile gerçekleşti, Çin’in güneybatısında bulunan Hainan Adası üzerine konuşlandırılmış uzay merkezinde gerçekleştirilen fırlatış sonrası 45 dakika gibi bir zaman diliminde roket dünya yörüngesinden Mars’a fırlatılacak transfer merkezine ulaştı. Keşif aracının yaklaşık 7 aylık bir uzay yolculuğunun ardından Kızıl Gezegen’e konumlanması planlanıyor. Çince “göklerdeki hakikati aramak” anlamına gelen “Tianwen” misyonu, adını milattan önce (M.Ö.) 4. yüzyılda yaşayan Çinli şair Qu Yuan’ın dizelerinden alıyor.