Eyaletlik sistemine sahip olan Çin  Amerika Ekonomisi Nasıl? makalemizde olduğu gibi eyalet eyalet değerlendirilmektedir. Ülke geneline baktığımızda gelir dağılımı eşitsizliği sebebiyle çok büyük farklar bulunmaktadır. Asgari ücret konusunda net ve sabit asgari ücrete yer verilmeyen Çin’de her eyalet için farklı asgari ücret belirlemesi yapılmıştır. Bu kapsamda Şanghay’da asgari ücretle çalışan bir kişi ile Shaanxi’de çalışan asgari ücretli kişiyle aynı ücrete tabi tutulmamaktadır.

Çin Ekonomisini asgari ücretle orantılı olarak konut kiraları, süpermarket harcamaları, elektrik, doğalgaz gibi giderler, temel ihtiyaçlar ve bunun yanı sıra eğlence gibi lüks ihtiyaçlar ile değerlendirme altına alarak sizlere sunacağız.

Çin Asgari Ücreti

Çin asgari ücretinin eyaletler bazında değerlendirildiğini belirtmiştik. Yani Çin’de genel olarak “asgari ücret net olarak şu kadardır” diyeceğimiz bir tutar yok. Her eyaletin kendine özel asgari ücreti bulunuyor. Çin asgari ücreti en yüksek 2300 RMB olarak belirlenmiş olup bu Şanghay eyaletidir. En düşük ise Qinghai eyaletindeki asgari ücret 1270 RMB’dir.

32 farklı eyalete sahip olan Çin’deki eyaletleri teker teker sizlere iletmeyeceğiz. Eğer tüm eyaletlerin asgari ücretini görüntülemek istiyorsanız Çin Asgari Ücreti  makalesine göz atabilirsiniz. Burada tablolu bir şekilde Çin asgari ücretinin ne kadar olduğuna dair bilgi yer alıyor.

Yazının başında da belirttiğimiz üzere Çin’de gelir dağılımı eşitsizliği oranı çok yüksek. Türkiye’de de var olan bu eşitsizliğin yaklaşık olarak 3-4 katını Çin’de görebilirsiniz. Ucuz işçilik sebebiyle Çin’de yaşam asgari ücretle zordur. Fakat işverenler son zamanlarda ucuz işçilik olayını kafalarından yavaş yavaş silmeye başlamış olup, işçilere yüksek maaşlar vermeye başlamıştır.

Çin Ekonomik Durumu

Çin’de ucuz işçilik, yüksek vergiler gibi sebeplerden dolayı Çin ekonomisi dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olmayı başarmıştır. Ekonomi ülke bazında güçlüyken halk bazında refah seviyesi birçok dünya ülkesine göre düşük. Son zamanlarda bunun önüne geçebilmek adına halka asgari ücretin daha üstünde maaşlar verilmeye başlandı ve ucuz işçilik dönemi yavaş yavaş kapanmaya başladı.

Çin Ekonomik durumuna asgari ücretle doğru orantıda bakacak olursak asgari ücretli bir şahıs ev kirasını, temel ihtiyaçlarını ve lüks ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilir. Fakat geriye çok az parası kalır. Ucu ucuna yetişiyor, birikim için ne yazık ki para kalmıyor diyebiliriz. Bu sebepten dolayı asgari ücretle çalışmak Çin için çok sancılı bir durum.