Dışişler Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu seyahat kısıtlamaları hakkında sert çıktı “AB (Türkiye aleyhine) ilave kararlar alırsa bunun karşılığını vermek zorunda kalacağız. Bu da çözüme katkı sunmaz” dedi.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliğinin yayınladığı liste de seyahatin riskli olduğu ülkeler arasında Türkiye de olmasıyla birlikte turizm gelirisi açısından ülkemizi zor duruma sokma ihtimali olan bir adım atıldı. Bunun üzerine Türk yetkililer ilgili Alman  mecrileri ile temas kurmuş ve olumlu adımlar atılmasını talep etmişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell ile Ankara’da gerçekleşen görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı. Çavuşoğlu, “AB (Türkiye aleyhine) ilave kararlar alırsa bunun karşılığını vermek zorunda kalacağız. Bu da çözüme katkı sunmaz” sözlerini dile getirdi.

“Sorunun değil çözümün tarafı”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu geçtiğimiz haftalarda Alman yetkililer ile kritik temaslar kurmuştu gerek Alman gerek Türk basının bu görüşmelerin olumlu geçtiğine dair haberler yapılmıştı.  Hatta Almanya Turizm sorumlusu Thomas Bareib kendi ağzından ifade ettiği sözler ile bunu doğrulamıştı, Bakan Çavuşoğlu’nun bugün yaptığı açıklama farklı AB ülkelerinin de bu temaslara olumlu dönüşlerinin olması gerektiği yönünde oldu. Çavuşoğlu “AB’den beklentimiz, sorunların çözümü konusunda sorunun değil çözümün tarafı olmasıdır. Gerek Akdeniz gerek Kıbrıs konularında, üyelik dayanışması anlayışı yerine objektif bir arabulucu şeklinde yaklaşırsa AB, üye ülkelerin de lehine olur.” Dedi.

Libya Konusuna Değindi

“Bugün Libya konusunda Fransa gibi ülkeler Hafter’i destekliyor. En son Doğu Akdeniz’de bir taciz iddiasında bulundu ama doğruyu söylemediğini biz ispatladık. NATO ve AB bunu söyleyemez ama biz açık söylüyoruz. Fransa burada dürüst davranmadı. Fransa’nın Türkiye’den özür dilemesi gerekiyor.”

Çavuşoğlu Alman Yetkililerle Olan Görüşmesinden Bahsetti

“Avrupa Birliği kriterler hiç uymayan bazı ülkeleri, üye ülkelerin bastırmasıyla güvenli listeye alıp Türkiye’yi almadığı zaman bizim de AB’nin adil davranmadığını söylemek hakkımız. Biz Almanya ziyaretinde bu bilgileri AB’ye verdik. Almanya’nın öncülüğünde, aşamalı bir adım atacağımızı düşünüyoruz. AB’nin hakkaniyetli davranmasını gerektiğini düşünüyoruz.”