$ DOLAR → Alış: 5,68 / Satış: 5,71
€ EURO → Alış: 6,28 / Satış: 6,31

Çalışma Bakanlığı duyurdu! TYP ile 80 bin kişiyi işe alacak!

Çalışma Bakanlığı’ndan son dakika müjdesi geldi. Çalışma bakanlığı toplum yararına çalışma programı (TYP) kapsamında 80 bin kişiyi istihdam edilecek. Peki TYP nedir? Başvurular nasıl yapılacak? Başvurular ne zaman yapılacak? İşe alınacak kişiler hangi görevlerde çalışacak? İşte tüm detaylar…

  • 07.09.2018
Çalışma Bakanlığı duyurdu! TYP ile 80 bin kişiyi işe alacak!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, okulların açılmasıyla birlikte toplum yararına çalışma programı kapsamında (TYP) 80 bin kişiyi istihdam edeceğini duyurdu. Müjdeli haberin ardından milyonlarca vatandaş Çalışma Bakanlığı personel alımı başvuruları nasıl yapılaca, başvurular ne zaman yapılacak, başvuru şartları neler? sorularının cevabını aramaya başladı. İŞKUR Toplum yararına çalışma programı kadrosu nedir? TYP nedir? Merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde….

80 BİN KİŞİ ALINACAK

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın “100 Günlük İcraat Programı”nda ilan ettiği en önemli projelerden biri hayata geçirmek için Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı okul yaşamının huzuru, güvenliği ve sağlığı için el ele verdi.

Üç bakanlık arasında imzalanacak “Güvenli Okul, Güvenli Gelecek” işbirliği protokolüyle, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR kanalıyla, okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişilik ödeneği il müdürlüklerine aktaracak. Ayrıca, okullarımızda yine TYP üzerinden görevlendirilecek yaklaşık 20.000 ‘güvenli eğitim koordinasyon görevlisi’, okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri an be an takip ederek olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacaklar. Böylece toplamda 80 bin kişi TYP’den faydalanacak.

TYP’ye ilişkin başvurular İŞKUR üzerinden alınırken, program okulların açılmasıyla birlikte başlayacak.

BAKAN SELÇUK AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Yürütülen çalışmalar ile çocuklarımızın ve gençlerimizin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almasının kaliteli eğitimin olmazsa olmaz bir parçası olduğunun bilinciyle hem ailelerin gözünün arkada kalmaması hem de evlatlarımızın hijyenik şartlarda eğitim alması için Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı ile beraber önemli bir adım atıyoruz” dedi.

BAŞVURULAR İŞKUR ÜZERİNDEN YAPILACAK

İŞKUR üzerinden alınacak başvuruların ardından program, ders zilinin çalmasıyla birlikte başlayacak. Eğitim öğretim yılı süresince de devam edecek. TYP kapsamında okullarda görev alacak her bir katılımcı için aylık asgari ücret üzerinden ödemeler gerçekleştirilecek.

TYP NEDİR?

Türkiye’nin istihdam kurumu olan İŞKUR, işgücü piyasasına girmekte zorlanan vatandaşların toplum yararına bir iş yapmasını ya da bir hizmet gerçekleştirmesini sağlıyor. Bu durumdaki vatandaşların çalışma alışkanlığı ve disiplinini kazanması ve geçici gelir desteği verip, işgücü piyasasına uyumunun kolaylaşması hedefleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Gungor dedi ki:

    Yani 55yasustui lsci alimi olucakmi yas ve pirim eksigi olan kisilerin is istitahm i icin olurmuki??

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.