Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamada korona virüs sürecinde işyerlerine verilen destekleri “Normalleşe Desteği” adı altında devam ettirmeyi planladıklarını açıkladı.

Bilindiği üzere korona virüs süreci ile bir çok işletme özellikle de esnaflar büyük zararlara uğradılar. Devlet korona virüs sebebi ile oluşan ekonomik problemleri gidermek adına çeşitli paketler açıklamıştı bunlardan birisi de işletmeler özelinde oluşturulan yardım paketleriydi. Bu pakete göre işletmelere ve çalışanlara kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği gibi yardımlar sunulmuştu. Bu yardımların “Normalleşme Desteği” ismi ile 6 ay daha devam edeceğini Bakan Selçuk duyurdu. Normalleşme Desteği Paketi 1 Ağustos günü TBMM’den geçerek yasalaştı.

3 Ayı Geçmemek Şartıyla!

Bakan Selçuk, “Bu kapsamda, kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ayı geçmemek şartıyla, her ay için kısa çalışma veya ücretsiz izinde geçen aylık ortalama gün sayısı ve asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşma yapacağız.” dedi.

Normalleşme Desteği, Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sektörel veya tüm sektörleri kapsayacak şekilde 6 aya kadar uzatılabilecek.

1.103,63 TL Mahsuplaşma Yapılacak

Normalleşme Desteği kapsamında ödenecek tutara ve destekten nasıl yararlanılacağına ilişkin bilgi veren Bakan Selçuk: “Normal çalışma düzenine geçen çalışanın, kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması durumunda; işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri primlerden 1.103,63 TL mahsuplaşma yapılacaktır.

Normal çalışma düzenine dönen ve Ağustos ayında çalışmaya devam eden sigortalılar için SGK prim belgeleri 1-26 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. Bu kapsamda, SGK tarafından 25 Ağustos’ta işverenler için tanımlama ekranı açılacaktır.”

İşlemler Elektronik Olacak

Bakan Selçuk, normalleşme desteğinden yararlanacak olan işyerlerinin e-SGK kanalıyla başvuru yapmasının yeterli olacağını kaydederek, işverenlerin izleyeceği adımları şu şekilde anlattı: “Normalleşme Desteğine başvuru yapacak işyerlerimiz, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yaparak, ‘e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/ Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama” ekranında yer alan ‘7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği’ menüsünden işlemlerini gerçekleştirebilecek.”