Dünya genelinde çok sayıda kişi hayatını daha rahat bir şekilde devam ettirmek için çeşitli alanlarda çalışıyor. Ancak bu sabah saatlerinde manşetlerde yer alan bir haber tüm çalışanları yakından ilgilendiriyor.

Haberlerde çalışanlar dikkat manşetiyle yer alan gelişmeye göre 2025 yılından itibaren bütün işlerin yarısının makineler tarafından yapılacağı yer alıyor. Söz konusu haber kesin ve net ise çalışan sayısında büyük bir azalma yaşanacağı konuşuluyor. Ancak bu durum milyonlarca çalışanın işsiz kalmasına da yol açabilir.

Wef Raporlarına Onay Verilecek mi?

Dünya Ekonomik Forumu üzerinde çalıştığı bu projeyi uygulamaya geçirirse tüm işyerlerindeki genel işlerin yarısının makinelerin yapacağı söyleniyor. WEF bu konuda çok sayıda araştırma yaparak farklı bir uygulamaya imza atacak.

Çalışanlar dikkat! 2025 itibarıyla 'tüm işlerin yarısını makineler yapacak'

Ancak Dünya Ekonomik Forumunun hazırlamış olduğu bu rapora onay verilmesi gerekiyor. Wef uzun araştırmalardan sonra düzenlediği ayrıntılı rapordaki tahmini verilere göre, 2025 senesinden itibaren çalışma sektöründe yer alan bütün iş yerlerinde tanımlanan görevlerin yarısı makineler tarafından yerine getirilecek.

Ancak bu farklı uygulama büyük bir olasılıkla eşitsizliği daha da derin bir konuma taşıyacak. Söz konusu gelişme için yüksek mercilerden onay alınması gerekiyor.

Robot Devrimi Geliyor

Dünya Ekonomik Forumu diğer ismi ile WEF robot devrimini getirmeyi planlıyor. Söz konusu robot devriminin dünya ülkeleri genelinde tamı tamına 97 milyon istihdam yaratacağı konuşuluyor. Fakat bu olay çok sayıda istihdamı da yok ederek bazı toplulukları büyük bir risk altına alacak.

WEF’in analiz ve raporlarına göre veri işleme, veri toplama ya da işletme alanında yer alan rutin ya da el ile kişisel olarak yapılan görevler, en büyük otomasyon tehlikesi yaratıyor. Fakat WEF bu alanda bakım, büyük veri ve yeşil ekonomi konularında yeni istihdam alanlarının yaratılacağı görüşünü savunuyor.

2025 itibarıyla tüm işlerin yarısını makineler yap.. | e-Psikiyatri

Dünya Ekonomi Forumunun ortaya attığı bu görüş tartışma yaratacak gibi görünüyor. Dünya Ekonomi Forumu Kuruluşu tarafından yapılan bu araştırma dünya ülkeleri çapında tam olarak 8 milyon kişiye bünyesinde görev veren dünyanın en büyük ve en önde gelen üç yüz şirketi incelenerek elde edildi.