Borsada para kazanmak herkesin hayalidir. Borsa yoluyla çok büyük paralar kazanıp zenginler listesinde yer alan birçok kişi bulunmaktadır. Pekiborsada nasıl para kazanılır? Borsada para kazanmak için neler yapılmalıdır? Borsada nasıl yatırım yapılır? Sorularınızın tamamına cevap bulacaksınız.

Borsada yatırım yapmak belirli bir birikimi olan herkes tarafından elbet bir gün düşünülmüştür. Fakat çoğu kişi güvenemediğinden, çoğu kişide mali sebeplerden dolayı yatırım yapma kararından vazgeçmiştir. Yatırımların nasıl yapıldığını araştırarak borsada nasıl para kazanılır sorusuna kendiniz cevap verecek duruma gelebilirsiniz.

Borsada Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Borsada yatırım hesabı açmak için bankaya başvuru yapmak zorundasınız. Hisse alım satımları için mevcut banka hesabınızla işlem yapamazsınız. Bankaya başvurup “borsa hesabı” açtırmak istiyorum dedikten sonra bu hesapla işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Banka şubesinde size borsada yatırım hesabı nasıl açılır ve borsa yatırım hesabı açmak için gerekli belgeler konusunda yardımcı olunacaktır. Eğer tüzel kişi değilseniz borsa yatırım hesabı açmak için kimliğiniz yeterli olacaktır.

Ardından sizlere Yatırım hesabı kullanım sözleşmesi imzalatılır. Bu sözleşmeyi açıp okuyun, aklınıza takılan herhangi bir şey olursa imza atmayın. Sözleşmeyi imzalamazsanız hesap açamazsınız. Eğer her şey uyumluysa imzalayarak hesabınızı açabilirsiniz.

Borsa Yatırım Hesabı Ne Zaman Aktif Olur?

Borsa yatırım hesabı açar açmaz aktif olmamaktadır. Aradan geçen birkaç gün sonra hesabınızı aktif olarak kullanabilirsiniz. Hesabınız aktif olduktan hemen sonra banka tarafından size borsa hesabınızın IBAN numarası, Şube Kodu, Hesap Numarası gibi bilgiler iletilecektir.

Verilen IBAN numarasına para yatırarak borsa hesabınızı işleme açmış olursunuz. Yatırdığınız bu parayla da borsada işlem yapabilirsiniz.

Borsanın İşleyiş Mantığı Nedir?

Borsayı kısaca tanımlamak gerekirse “alım ve satım” diyebiliriz. Ticaret yaptığınızı düşünebilirsiniz. Elinizde yer alan bir ürünü aldığınız fiyattan yukarı satıyorsanız başarılı ticaret yapıyorsunuz demektir. Borsada da böyle. Eğer aldığınız hisseyi daha yüksek fiyatlara satabilirseniz, başarılı ticaret yaptığınızı gösterirsiniz.

Borsa risk işi olduğu gibi genel olarak akıl ve mantığa dayalı bir sisteme sahiptir. Borsada herhangi bir hisse alım ve satımı yapmadan önce, sizin için en doğru yatırım aracını tercih etmelisiniz. Fiyatların hangi faktörler doğrultusunda ilerlediğini de en ince ayrıntısına göre öğreneceksiniz. Borsa mantığında aklınıza kazımanız gereken nokta fiyatların arz ve talep doğrultusunda değer kazanıp kaybettiğidir.

Borsada Alınıp Satılanlar Nelerdir?

Borsanın bir ticaret ortamı olduğunu söylemiştik. Fakat bu ticaret ortamı somut bir ürün alıp o ürünü farklı birine satmak değildir. Hisse senedi, bono, tahvil gibi yatırımlar yapabilirsiniz, dövizler, emtialar ve vadeli işlem piyasalarından faydalanabilirsiniz.

Her birini açıklamak gerekirse aylarca açıklamak zorunda kalırız. Bu yüzden yatırımcıların da tek bir konu üzerine yoğunlaşmasını öneriyoruz. Borsada yatırım aracı çeşitliliği çok fazladır. Buda her yatırımcı için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Borsa’nın bu kadar yaygın olma sebeplerinden biriside bu olmaktadır.