Çarşamba günü etkisini gösteren artışla birlikte Bitcoin anlık olarak 11.500 $’ın üzerinde işlem görüyor. Facebook tarafından piyasaya sunulan Libra’ya ilişkin açıklamalarla birlikte piyasada meydana gelen artışta kısıtlama yaşandı.

Kripto para birimleri piyasasında en yüksek hacme sahip olan Bitcoin, 26 Haziran 2019 tarihinde yılın en yüksek düzeyine ilerleyerek 13.000 Dolar’ı gördü. Ardından ise hızlı bir şekilde düşüş eğilimine girip 9.000 $’a kadar gerilemişti. Bitcoin’de meydana gelen artışta Facebook’un kripto para birimi olan Libra’nın tanıtımının yapılmasının büyük etkisi olurken, Libra’ya ilişkin çeşitli merkezlerden de bir takım açıklamalar altına imza atıldı.

Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komisyonu Başkanı Maxine Waters, Salı günü Facebook’a iletmiş olduğu mektupta, yasa yapıcıların Libra’nın ortaya çıkarabileceği her türlü riski değerlendirme altına alabilmesi için şirkete operasyonlarını durdurma noktasında çağrıda bulundu.

Gönderilen mektubun detaylarına bakıldığında Facebook’u kullanan kitlenin dünya nüfusunun hemen hemen çeyreği olduğuna değinildi. Bu sebepten dolayı Kongre’nin mevcut sorunları el altına alma ve harekete geçmelerine imkan vermek için Facebook’un acilen bu uygulama planlarını durdurması gerektiği iletildi.

Waters tarafından iletilen bu mektuba Facebook tarafından yanıt gecikmedi. Çarşamba günü yayınlanan yazıda şirketin hiçbir şekilde Libra’nın kontrolüne olmayacağıyla ilgili duyuru yapıldı. Facebook’un Libra Birliği’nin yüzlerce üyesinden yalnızca biri olarak öne çıkan isimler arasında yer alacağını dile getiren Facebook blockchain departman başkanı David Marcus, şirketin hiçbir özel hakkının olmayacağını da sözlerine ekleyerek, Libra’dan faydalanmak için Facebook’a güvenilmesi gerektiğini vurguladı.

En Yüksek Hacimli 10 Kripto Para

1.Bitcoin yüzde 2.70
5.Bitcoin Cash yüzde 0.73 yükselirken
2.Ethereum yüzde 0.69
3.Ripple yüzde 1.25
4.Litecoin yüzde 0.87
6.EOS yüzde 0.23
7.Binance Coin yüzde 0.91
8.Tether yüzde 0.58
9.Bitcoin SV yüzde 1.22
10.TRON yüzde 0.49 düştü. (Grafik)