Kredi borçları bireysel  ve ticari olmak üzere 2 farklı kolda incelenir. Eğer bireysel kredi çekmişseniz, yani ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya konut kredisi gibi kredilerden yararlanmışsanız bu durumda bireysel kredi almış oluyorsunuz. Bu krediyi ödemezseniz, veya ödemeleri gecikmeli yaparsanız bir takım problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte karşı karşıya kalacak olduğunuz problemler.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Türkiye’deki hangi bankadan kredi alırsanız alın kredi borcu ödememe süresi 90 gündür. Yani 3 ay boyunca ödemediğiniz durumlarda hukuki açıdan herhangi bir yaptırım uygulanmaz. Sadece ek faiz eklenir. Fakat 91.gün hakkınızda yasal takip başlatılır. Bankadan bankaya değişmekle birlikte 3 günden 7 güne kadar ek süre verilebilir fakat bankalar pek bu yöne gitmezler. Direkt avukata dosya devri gerçekleştirirler.

Kredi Borcu Ödenmezse Haciz Gelir mi?

Avukata dosya devri yapıldıktan sonra avukat sizinle iletişime geçer ve yapabileceklerinizi söyler. Avukat inisiyatifine göre uzlaşma yoluna gidilir veya direkt haciz eklenir. Eğer uzlaşma yoluna giderek yapılandırmayı tercih edip borcunuzu ödemek isterseniz taahhütname imzalanır. Taahhütnameyi imzaladığınızda gerekli koşullar oluşturulmazsa bu durumda hapis cezası alabilirsiniz. O yüzden ödeme gücünüz yoksa herhangi bir şekilde taahhütname imzalamamanızı öneriyoruz. Avukat uzlaşma yoluna gidilemediği takdirde haciz işlemlerini başlatır. Taşınmazlarınıza ve aracınıza haciz koyulabilir. Bunun yanı sıra evde yer alan lüks eşyalarınız varsa yine haciz memuru tarafından haczedilebilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Maaşım Kesilir mi?

Sigortalı bir işte çalışıyorsanız ve maaşınız resmi olarak görünüyorsa banka maaşınızın %25’lik bölümü yani 1/4’lik bölümünü haczetme hakkına sahiptir. Yani maaşınız kesilir. Bazı bankalar maaşın tamamına haciz koyuyor. Bu yasal olarak suçtur. Bağlı bulunduğunuz İcra Müdürlüğü’ne gerekli şikayeti yaparak maaşınızın tamamının haczedilmesini engelleyebilir bu oranı %25’e düşürebilirsiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

Kredi borcunun ödenmediği durumlarda hapis cezası direkt olarak bulunmuyor. Yani ömür boyu ödemeseniz dahi hapse girmezsiniz. Fakat avukat tarafından size sunulan taahhütnameyi imzalarsanız ve bu taahhütnamenin gerekliliklerine yerine getirmezseniz hapis cezası alırsınız. O yüzden ödeme gücünüz yoksa taahhütname imzalamanızı önermiyoruz.