Bilim Kurulu Üyesi Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Kurban Bayramın da dikkat edilmesi gereken konulara ve vaka sayılarına değindi. Kayıpmaz ”Önümüz Kurban Bayramı ve vaka sayılarımız her ne kadar binin altına düşmüş olsa da 900’lü sayıların bir türlü altına düşemedik. 900’lü sayılar da yine yüksek sayılar. İstediğimiz sayılar değil. Bizim sonbahar; grip mevsiminden önce daha düşük sayıları görmemiz lazım. Burada da Kurban Bayramı ciddi bir eşik” dedi.

Doktorluk mesleğine Ankara Şehir Hastanesin’ de devam eden ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu üyesi olan Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, gelecek hafta gerçekleşecek Kurban Bayramı sürecine girerken almamız gerek tedbirler ve mevcut vaka sayıları ile ilgili önemli açıklamalar da bulundu. Kayıpmaz “Bizim Sonbahar; grip mevsiminden önce daha düşük sayıları görmemiz lazım. Burada da Kurban Bayramı ciddi bir eşik özelliği taşıyor. Kurban Bayramı’nda biz eğer tedbirlere uymazsak, mesafe kuralına, maske takma kuralına, hijyen kurallarına uymazsak o zaman sayıların artma ihtimali var. O yüzden diyoruz ki bu Kurban Bayramı’nda da Ramazan Bayramı’ndaki katı kurallar kadar olmasa da sevdiklerimizi, büyüklerimizi, kronik rahatsızlıkları olanları korumak adına yapmamız gereken yine ziyaretlerden kaçınmak. Bayram ziyaretlerini bu bayramda da yine telefonla ya da görüntülü görüşme yöntemiyle yapmayı tavsiye ediyoruz. Mesafeyi ne kadar çok korursak, maskeyi ne kadar çok kullanırsak sayıların da bayram sonunda o kadar azalmasını sağlarız. Özellikle büyük çaplı bayram yemeklerinden, arife günü ve bayramın birinci günü kabristanlarda oluşacak kalabalıklardan kaçınmamız lazım” dedi.

Birinci Dalganın Artçıları Gelebilir!

Bildiğimiz üzere ülkemizde ve Dünya’da korona virüsün birinci dalgasının pik noktasının atlatıldığı kabul ediliyor. Bilim Kurulu üyesi ülkemizde ve dünya da pandeminin birinci dalgasının henüz bitmediğinin altını çizdi ve “Dünyanın hiçbir ülkesi şu anda bu hastalıktan tamamen arınmış değil. Birinci dalga tamamlanmadan, ikinci dalgadan söz etmek mümkün değil. Biz birinci dalganın artçı dalgalarını yaşıyoruz. Nasıl vaka sayılarımız daha düşüktü ve biz tekrardan bin 500’lü rakamlara çıkıp şu anda tekrar bir iniş yaşadıysak birinci dalganın artçı dalgaları işte bu şekilde geliyor. Eylül ayında da birinci dalganın yine bu artçı dalgaları gelebilir. Çünkü Eylül ayında işin içine mevsimsel gripler giriyor, havalar soğuyor, insanlar kapalı ortamlarda birbirlerine daha yakın bir biçimde oluyorlar ve bundan dolayı da hastalık yayılma gücü buluyor. O yüzden Eylül’e karşı, Sonbahara karşı dikkatli olmalıyız ve Eylül-Ekim aylarında grip aşısının da yapılmasını tavsiye ediyoruz ki 2 hastalık bir arada daha ciddi seyredebilir. Bizim Sonbahara bu sayılarla girmememiz derken aslında kastettiğimiz bu. Çünkü sonbaharda mevsimsel grip işin içine girecek, kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirmeye başlayacağız, kişiler arasında mesafeler kısalacak” dedi.