Tüm Dünya’ya yayılarak bir pandemi ye dönüşen Covid-19’un (korona virüs) mutasyona uğradığı tespit edildi bu mutasyonun daha hızlı yayıldığı düşünülüyor!

Covid-19 ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı, bir canlı hayvan pazarında satılan yarasanın yenmesi sonucu ortaya çıkan korona virüs, Çin Hükümeti tarafından gripten daha az tehlikeli ve bulaşıcılığı fazla olmayan bir virüs olarak açıklanmıştı, özellikle bizim gibi Batı ülkelerinin hükümetleri henüz virüs hakkında detaylı bilgileri olmadığı için korona virüsün bulaşıcılığı ve ölüm oranını Çin Hükümetinin açıkladığı rakamları baz alarak aksiyon geliştirmişlerdi. Fakat virüs kısa sürede Batı dünyasına yayılmış ve Çin hükümetinin açıkladığından çok daha agresif ve öldürücü olduğunu öğrenmişti, bunun üzerine Dünya haklarından ve hükümetlerinden Çin Hükümetine eleştiriler gecikmedi ve DSÖ, Çin yönetiminin virüsü çıkışından daha geç duyurduğunu söylemesi ile aslında Çin Halk Cumhuriyetinin bize karşı hiçte şeffaf olmadığını öğrenmiş olduk.

Yeni Mutasyonun İsmi “D614G”

“D614G.” Covid-19 bizim bildiğimiz ismi ile korona virüsün geçirdiği mutasyon sonucu ortaya çıkan yeni virüse verilen isim. Bu mutasyon bilim insanlarının ilgisini çekti. Çünkü, virüsün daha hızlı yayılmasına yol açtığı gözlemleniyor. İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, mutasyon virüsün hücrelere bağlanma ve girme kabiliyetine etki ediyor. Bu, önce yapay zeka destekli bilgisayar modellemesinde ardından laboratuvar deneylerinde gerçek olarak da gözlemdi. Vakaların yaklaşık yüzde 75’inde olduğu düşünülüyor. Mutasyonun, hastalığın şiddetini artırdığı ise düşünülmüyor. Yani korona virüs, insan üzerinde yine aynı semptomları aynı şiddette gösteriyor. Bilim insanları mutasyonun aşı üretimini de etkileyeceğini düşünmüyor. Ancak olası bir aşının virüsün yeni mutasyonlarıyla yıldan yıla değişebileceği ifade ediliyor.

Ülkemiz Korona Virüs Vakasında Ne Durum da?

Mayıs ayında Türkiye’de ilk korona virüs vakasının görülmesi ardından bugüne kadar onaylanmış 224 Bin Korona virüs hastası oldu, bu hastalardan 207 bini iyileşirken maalesef 5.580 kişi hayatını kaybetti. Geçtiğimiz gün ise vaka sayısı 937 olurken iyileşen sayısı 1.009 oldu ve 17 vatandaşımız korona virüs sebebi ile hayatını kaybetti.