ABD anayasasının ilginç maddelerinden birisi de başkanın çeşitli suçları affedebilme yetkisinin bulunmasıdır. Bu yetkiyi en son kullanan isimlerden birisi de Donald Trump’dı.

Trump Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale etmesi ile ilgili bir davada yalan söylediği için ceza alan Michael Flynn’i affederek bu yetkiyi kullanmıştı. Ancak yetkinin tamamen iyi niyetle kullanılmadığına ve de başkanlık affı için rüşvet alındığına dair bazı iddialar ortada dolaşmaya başladı.

Beyaz Saray’dan alınan son bilgilere göre şu anda savcılığın yürüttüğü bir davada başkanlık affı için büyük miktarlarda rüşvet alındığı iddia ediliyor.

Beryl Howel Tarafından Açılan Dosya

Bu davayla ilgili henüz hiç kimse suçlanmadı ve hangi belgelerin soruşturulduğuna dair bir açıklama yapılmadı. Açılan davaya bakan bölge yargıcı Berly Howel. Howel gelen dosyalara bakarak davayı “af için rüşvet davası” olarak isimlendirmeye karar verdi.

Dava dosyasının toplam sayfa sayısı 18, ancak bu sayfalarda yer alan bilgilerin büyük bir kısmı henüz kamuoyu tarafından bilinmiyor. Kamuoyunun şu ana kadar bütün bilgisi Washington’da görev yapan bir kısım federal savcıların Beyaz Saray’ın af için rüşvet aldığı bilgisidir.

SKANDAL! Son dakika: Beyaz Saray'da

Bununla birlikte hükümet görevlilerinden hiçbirisinin suçlanmadığı da verilen bilgiler arasındadır. Bir takım kişilerden dosya, tablet, bilgisayar ya da elektronik cihaz toplandığı ve toplanan bu cihazların sayısının da elliden fazla olduğu da gelen haberler arasında.

Başkan Affı Ortalığı Karıştırdı

Trump’ın Flynn’i affetmesinin ardından daha pek çok ismi de affedeceği tahmin ediliyordu. Dolayısıyla bu ilginç yasanın geçerliliği de Trump’ın bu hareketiyle tartışılmaya başlanmıştı. Başkanlık seçimlerinde galip gelemeyen Trump’ın ardından bu yasa daha çok tartışılacağa benziyor.

Herhangi bir hükümet yetkilisinin adı geçmese de Beyaz Saray’da kimlerin rüşvet aldığı şu an en çok merak edilen konulardan birisidir. Dava sonuçlandığı takdirde büyük bir skandalın ortaya çıkması bekleniyor.

Şu ana kadar hiç bir bilgi verilmese bile haberin bu şekilde yayılması yetti de arttı. Şu an ABD’deki pek çok kişi davanın sonuçlanmasını ve kimlerin rüşvet aldığının ortaya çıkmasını bekliyor.