$ DOLAR → Alış: 7,69 / Satış: 7,72
€ EURO → Alış: 9,03 / Satış: 9,07

Benzin ve Motorine Zam Geliyor!

Uluslararası alanda İran odaklı meydana gelen gerilim, petrol ürünlerinin fiyatlarına yansımaya devam ediyor. Uluslararası piyasada benzinin ton fiyatı 51 $, Motorinin ton fiyatı ise 28 $ arttı. Benzinde geçen hafta 15-20 kuruş aralığında meydana gelen zam ihiyacı bu hafta 30-31 kuruşa yükseldi. Motorinde ise 20 – 21 kuruş fiyat artışı görünecek.

  • 15.07.2019
Benzin ve Motorine Zam Geliyor!

Türkiye’de akaryakıt fiyatları, Uluslararası piyasada geçerli ürün fiyatları ve dolar kuruna endeksli bir şekilde artıp azalıyor. Son dönemde petrol ve ürün fiyatlarının yanında aynı zamanda Dolar kurunda da yukarı yönlü bir eğilim meydana gelmesi zammın habercisi oldu.

İran Problemi

Petrol ve ürün fiyatları üzerinde etki gösteren asıl öğe kesinlikle İran olarak öne çıkıyor. İran odaklı meydana gelen problemler, petrol ve ürün fiyatlarını direkt yukarı çekiyor. Petrolde, dünya genelinde meydana gelen üretim artışı veya kısıtları, savaş riski, ürün talebinde meydana gelen konjonktürel değişim ve diğer tüm gelişmeler de bazen olumlu, bazen olumsuz bir şekilde fiyatlara direkt olarak yansıyor.

Ürün Fiyatlarında Dev Artış

Bu gelişmeler kapsamında uluslararası piyasada benzinin ton fiyatı 633 $’ken birden bire 684 $, Motorinin ton fiyatı 583 $’ken birden bire 611 $ oldu. Benzinde geçen hafta meydana gelen 15 – 20 kuruş aralığındaki zam ihtiyacı bu hafta 30 – 31 kuruş civarına yükselirken, motorinde ise bu tutar 20 – 21 kuruş aralığında ilerliyor.

Bu Gece Artış Bekleniyor

Genelde akaryakıtta fiyat artışları Pazartesiyi Salı’ya bağlayan gece yapılıyor ve Salı sabah güncel fiyatlarla hizmet verilmeye başlanıyor. Hükümet tarafından getirilen eşel mobil sistemi devreye girmediği takdirde, bu gece yarısından itibaren belirtilen tutarlarda zam yapılacağı öngörülüyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.