Taşeron olarak çalışmakta olan vatandaşlar için yeni bir döneme giriliyor, yaklaşık 1 milyon vatandaş için toplu sözleşme dönemi başlıyor buna göre maaşlarda artış, sosyal güvenceler de iyileştirmeye gidilecek.

Kadroya geçerek artık taşeron durumlarından kurtulan işçiler adına 2020 yılı içerisinde ilk rekor zam ile sözleşme yılı olacak. Sendika ile beraber gelen hükümet ise toplu olarak yer alacak sözleşmeler ile zam için masada görüşme adımlarına gidildi. Cumhuriyet gazetesi içerisinde ise kaleme alınan toplu sözleşme konusu ile alakalı olarak 1 nisan 2021 tarihi içerisinde belediye şirket durumlarına göre aktarılması ile 479 bin 684 işçi için Yüksek hakem kurulu tarafından verilmesi ile 4+4 lük oranlar ile zam uygulanacak. 50 bine yakın işçi ise bu durum için temmuz ayında masada yerini alacak.


 

Taşeronlara Belediye’den Zam Haberi Geldi

Taşeron olarak gelen işçiler adına ilk zam haberi ise Bozova belediyesi adına geldi. Bu Bozbel AŞ bünyesi içerisinde çalışmalarına devam 696 KHK ile çalışma süreçlerine devam eden işçiler için yüzde 45 oran ile rekor maaş zam beklentisi de yerine geldi. Sözleşme adına hazırlıkların da başlaması dikkatleri çekti.Belediye başkanı yardımcısı ise bu anlarda sendika başkanları yanı sıra diğer yetkili ve işçiler için katılım ardından düzenlenen toplantı sırasında maaş tartışmalarına gidildi. Bir yandan da diğer tüm hakların üzerinde gerekli olan düzenlemeler için yapıldı ve tüm işçiler  adına hayırlı olsun ifadelerine de yer verildi.

Zam Sonrası Yeni Bir Süreç Başlayabilir

İlk zam haberinin gelmesinin ardından yeni dönem içerisinde toplu sözleşme süreçleri de heyecanlı bir şekilde devam ediyor. 31 ekim tarihi içerisinde KHK ile kadroya geçmiş olmaları ise işçiler adına YHK toplu sözleşme adımları son bulacak. Bu tarihe kadar gelen toplu sözleşme adımları da imzalanacak. İşçiler için ise 4+4 zam olması ile de 2 yıllık bir enflasyon durumları eziliyor. İşçiler için en az seviye ile seyyanen olarak yer alan 1000 TL zam oranları da bekleniyor. Peki bu maaş daha rahat bir hayat adına ne kadar olması gerekiyor? Seyyanen zam ile gelen durum ne olmalı? Yakında açıklamalar bekleniyor.