BDDK yaptığı açıklamada ülkemizde başlayan normalleşme adımları ile finansal kurumlara bireysel ve ticari müşterilere kolaylık sağlayacakları hususları bildirdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bireysel ya da ticari fark etmeksizin bankalara kolaylık sağlayacakları hususlarda çağrı yaptı. Bu çağrıların hayata geçmesi korona virüs sonrası normalleşme için önemli bir adım olacak.

Alınan bilgilere göre BDDK, banka ve banka dışı mali kuruluşlara normalleşme döneminde bireysel ve ticari müşterilere kolaylık sağlamaları konusunda 11 maddelik talimat hazırladı. Ticari ya da bireysel fark etmeden uygulanacak talimatlar arasında 2020 yıl sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme taleplerinin karşılanmasını ve ötelenen nakit akışları için güncel piyasa koşullarına uygun fiyatlama yapılması istendi.

Kredi Kartları İçinde Çağrı Yapıldı

Yıllık aidat alınan kredi kartları için BDDK tarafından ilgili finans kuruluşlarına çağrı yapıldı. Bu çağrıda kredi kartı aidatları hakkında itirazda bulunan müşterilerin talep ettiği doğrultuda tahsilatın geçici bir süreyle ertelenmesini istendi. BDDK, diğer taraftan makul ve somut gerekçeler olmaksızın kredi kartı limitlerinin kısıtlanması ve kredi kartlarının nakit çekime kapatılması gibi uygulamalar hakkında mevzuatta belirtilen kurallardan daha ihtiyati ve sıkı uygulamalara gidilmemesi gerektiğini kaydetti.

Pandemi Sürecinin Başında Önlemler Alınmıştı

Korona virüs salgının başladığı dönemde BDDK vatandaşların kötü etkilenmemesi için bir dizi önlem almıştı. 50 madde bulunan bu madde kapsamında vatandaşlar ve iş dünyasından insanların salgın sürecinden ağır yara almamalarını sağlayacak önlemler vardı.