Kurban Bayramı sürecinde bir yasak ya da kısıtlama olup olmayacağı sorusunu cevaplayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, yasak kararının olmayacağını ancak bir takım önlemler alınacağını söyledi.

Toplumumuz için önemli bir geleneğe dönüşen Kurban Bayramı, ibadetimizi yerine getirmenin yanı sıra büyüklerimizi, akrabalarımızı ziyaret ettiğimiz çok özel birkaç gün. Hal böyle olunca duygusal olarak yaklaştığımız bu gün hakkında bir kısıtlama olup olmayacağını merak ediyoruz. Son haftalar da toplum tarafından merak edilen özellikle tatilini Kurban Bayramı sürecinde yapmak isteyen vatandaşlar planlarını yapıp yapmamakta kararsız. Bir çok kez ilgili mecrilere yöneltilen sorunun cevabı kesin olarak cevaplanmamıştı.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyu açıklayan sözler dile getirmişti Erdoğan ‘Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?’ sorusuna “Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor. Ama değerlendirmesini tabi Bilim Kurulu yapacağı gibi biz de Bilim Kurulu ile bunu paylaşabiliriz. Kurban Bayramı’nın özellikleri, hususiyetleri çok çok farklı. O gün kurbanlar kesilecek, herkes özellikle de birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Şu anda gündemimizde böyle bir durum yok.” Cevabını vermişti.

Peki Yasak ya da Kısıtlama Olacak Mı?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ya da şehirlerarası seyahatlerin kısıtlanmasının olmayacağını belirterek, bu konunun bir sonraki kabine toplantısında görüşüleceğini açıkladı.