Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bayramda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı hakkında konuştu. Ateş Kara akıldaki soru işaretlerini kaldıracak önemli bilgiler verdi.

Çin’de ortaya çıkan ve daha sonra tüm dünya ve ülkemizi etkisine alan korona virüsün sonucunda hayatımıza giren karantina günlerinden normalleşme süreci ile yeni çıktık. Geldiğimiz gün itibari ile korona virüs için geliştirilmiş tamamen etkili bir aşı ya da ilaç bulunmuyor, vaka sayıları ile şuanlık Türkiye’de binin biraz üzerinde seyrediyor. Hal böyle olunca yaklaşık iki hafta sonra gireceğimiz Kurban Bayramında bir karantina uygulaması olup olmayacağı herkes tarafından merak ediliyor. Tam bu sorular ışığında Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, katıldığı bir televizyon programında “Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?” sorusuna yanıt verdi.

Vaka Sayıları Etkili Olacak

Bilim Kurulu Üyesi Kara, burada en önemli etkenin vaka sayılarındaki artış olacağını söyledi, yakın bir tarihe işaret eden Kara “Bir şey söylemek için gerçekten erken. 22-23’den sonra daha netleşmiş olur” dedi. Bunun yanı sıra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı hakkında İl bazlı yani bölgelerin vaka sayılarına göre tehlike altındaki yerlerde sokağa çıkma yasağı uygulanabileceğini dile getirmişti. Bilim Kurulunun bu konu hakkında şu anlık bir kesinleşmiş bir kararının olmadığı anlaşılıyor, şimdilik bayram da ülke genelinde bir yasak düşünülmüyor diyebiliriz. Fakat vaka sayısı yüksek olan bölgelerin bu süreci dikkatle takip etmesi ve planlarını buna göre yapması gerekiyor.

Vakaların Yüksek Olduğu Yerlere Dikkat Çekti

Prof. Dr. Ateş Kara; İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Bursa ve Gaziantep’te koronavirüs vakalarının yüksek olduğunu belirterek, “Ama böyle devam eder, ya da vaka azalır. Bir şey söylemek için gerçekten erken. 22-23’den sonra daha netleşmiş olur. 1 hafta öncesinden yani” diye konuştu.